Daniela Rey – były więzień Państwa Islamskiego w Polsce!

Obrazek artykułu
14 – 15 .06 będziemy gościć w Warszawie fotografa Daniela Rey –więzionego przez Państwo Islamskie oraz Puk Damsgǻrd dziennikarkę i korespondentkę duńskiego radia ma Bliskim Wschodzie, autorkę książki opisującej historię duńskiego fotografa więzionego w Syrii.

Wielokrotnie nagradzana dziennikarka Puk Damsgård w książce Zakładnik ISIS opisała dramatyczną historię duńskiego fotografa, Daniela Rye, więzionego przez 13 miesięcy przez Państwo Islamskie  w Syrii.


Jej relacja przedstawia maleńki fragment historii Danii na tle historii świata. Autorka, sama będąca korespondentką duńskiej telewizji DR na Bliskim Wschodzie, we współpracy z Danielem Rye, jego rodziną i innymi osobami, które z bliska obserwowały przedstawione w książce wydarzenia, jako pierwsza opowiada, jak doszło do porwania fotografa. Pisze o tym, jak wyglądało jego życie  w niewoli, a także o znanym dziś na całym świecie więzieniu Państwa Islamskiego w syryjskim mieście Rakka, gdzie przetrzymywanych było dwudziestu czterech zakładników z Zachodu. Jednym ze strażników był Brytyjczyk znany z mediów jako Jihadi John.

 

Dzięki wywiadowi z byłym bojownikiem terrorystycznego ugrupowania Puk Damsgård udało się również przekonująco opisać funkcjonowanie Państwa Islamskiego od środka. Organizacja, do której należał rozmówca autorki, w krótkim czasie rozrosła się do rozmiarów potężnej armii przejmującej kontrolę nad rozległymi obszarami kraju i dużymi miastami, ustanawiając na podbitych terenach własne rządy jako państwo w państwie.


Autorka szuka odpowiedzi na pytania o znaczenie ugrupowania dla rozwoju sytuacji w Syrii i Iraku. To właśnie w tych państwach Dania uczestniczyła w operacjach wojskowych w ramach koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Równie ważna jest dla niej odpowiedź na pytanie o to, dlaczego Daniel Rye i inni zakładnicy zostali wykupieni, podczas gdy pozostałym nigdy nie udało się wrócić do swoich krajów.


Puk Damsgård w książce Zakładnik ISIS udowadnia, że dzięki woli przetrwania ludzie są  w stanie znosić tortury i pomimo skrajnie trudnego położenia nawiązywać przyjaźnie i trwać w nadziei. Pokazuje również, jak pozostawieni w ojczyźnie bliscy radzą sobie ze strachem, że ich syn już nie wróci.

 

 

Puk Damsgård

Urodzona w 1978 roku, ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Południowej Danii, a od 2011 roku jest korespondentką Danmarks Radio (DR) na Bliskim Wschodzie, obecnie mieszka w Kairze. Wcześniej przez wiele lat spędziła w Afganistanie i Pakistanie.


Za swoją pracę dziennikarską otrzymała wiele wyróżnień, w tym nagrodę czytelników Læsernes Bogpris 2015 oraz nagrodę najstarszego duńskiego stowarzyszenia wydawców prasy, Publicistklubbens Fortællerpris (2015).


Jest autorką kilku książek. Jej ostatnia publikacja o wojnie w Syrii − Hvor solen græder − zyskała status bestsellera.

 

 

 

 

Bohaterem książki Puk Damsgård jest Daniel Rye Ottosen, duński fotograf, porwany przez ugrupowanie terrorystyczne Państwa Islamskiego w Syrii.  Dwudziestu czterech zakładników z trzynastu krajów: pięć kobiet i dziewię- tnastu mężczyzn przetrzymywano w jednym więzieniu w miejscowości Rakka na północy Syrii. Zakładnikiem ISIS był przez 398 dni – od maja 2013 roku aż do czerwca 2014. Został uwolniony wraz z innym przetrzymywanym – byli oni ostatnimi, którzy opuścili więzienie żywi. Dwa miesiące później stracono amerykańskiego dziennikarza Jamesa Folleya, którego Rye poznał i z którym zaprzyjaźnił się w niewoli. To on po wyjściu na wolność przekazał rodzinie zamordowanego Folleya poruszający list.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl