Peter Robinson we Wrocławiu

Obrazek artykułu
Międzynarodowy Festiwal Kryminałów będzie gościł autora Wydawnictwa Sonia Draga - Petera Robinsona,

Pierre Lemaitre oraz Peter Robinson laureatami Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawaną wybitnym twórcom gatunku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu!


Przypomnijmy, że Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru w tym roku odbierze również Tess Gerritsen.

Peter Robinson to autor serii powieści kryminalnych, których bohaterem jest inspektor Alan Banks, tłumaczonych na niemal 20 języków, laureat wielu nagród literackich.

 

Peter Robinson spotka się z czytelnikami we Wrocławiu 3 czerwca (piątek). Wszyscy laureaci odbiorą Nagrodę 4 czerwca 2016 roku.

 

W załączniku przesyłam fotografie oraz biogram Petera Robinsona. Dziennikarze zainteresowani wywiadem z autorami powinny kontaktować się z Ewą Dąbrowską: ewa.dabrowska@portalkryminalny.pl.

 

 

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach 30 maja – 5 czerwca 2016 i jest częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Więcej informacji na festiwalowej stronieoraz na FB: facebook.com/FestiwalKryminalu. Dołącz do wydarzenia: http://bit.ly/mfk2016.


Peter Robinson - autor serii powieści kryminalnych, których bohaterem jest inspektor Alan Banks, pierwsze studia w dziedzinie literatury ukończył na Uniwersytecie Leeds – a kilka lat temu ufundował stypendium dla studentów tej placówki. Peter Robinson urodził się w 1950 roku w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Yorkshire. W rodzinnym Leeds studiował literaturę. Po zakończeniu studiów w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku przeprowadził się do Kanady – tam kontynuował studia, zdobywając tytuł magistra języka angielskiego i pisarstwa na Uniwersytecie Windsorskim, następnie tytuł doktora na Uniwersytecie York w Toronto. Pracował jako wykładowca na uniwersytetach w Toronto.


Jako pisarz Peter Robinson debiutował powieścią Gallows View w 1987 roku. To pierwsza książka, w której pojawia się inspektor Alan Banks – meloman pracujący głównie w hrabstwie Yorkshire, znany z nietuzinkowych i nie zawsze zgodnych z regulaminem metod pracy. „Niezbyt przystojny, ale w jakiś sposób atrakcyjny dla kobiet; umiarkowany socjalista i liberalny humanista” – tak pisze o swoim bohaterze Robinson. „Tak naprawdę nie zawsze go lubię” – wyznaje szczerze autor.


Debiutancka powieść pisarza została dobrze przyjęta przez czytelników i krytykę. Od tamtej pory Robinson stworzył już 22 części cyklu o Banksie, jest też autorem kilku innych książek oraz zborów opowiadań (co ciekawe, bohaterem kilku z nich również jest Alan Banks) oraz poezji. Dlaczego pisze kryminały? Według pisarza to świetna forma, ponieważ nie czuje się przywiązany do konkretnych struktur czy formuł.


Powieści pisarza przetłumaczono na niemal 20 języków, zdobyły wiele nagród w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i innych krajach, a w 2010 roku w brytyjskiej telewizji ITV rozpoczęto emisję filmów pod wspólnym tytułem DCI Banks, których podstawą są powieści Robinsona.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl