Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury 2018

Obrazek artykułu
Za sprawą największego festiwalu literackiego nad Wisłą, przez najbliższy tydzień cała Polska żyć będzie literaturą. Siedem dni, siedem miast, dziesiątki spotkań i dyskusji, premiery oczekiwanych książek, teatr improwizowany oraz najlepsze literackie brzmienia podczas koncertów.

Oprócz najważniejszych polskich twórców, na Apostrofie. Międzynarodowym Festiwalu Literatury pojawią się autorzy z wielu zakątków świata. Literacko festiwal skupi się na tłumaczeniu, ideowo na naturze, a kulinarnie na trendzie zero waste. Festiwal organizowany przez Empik to prawdziwa uczta dla miłośników literatury.

 

Festiwal otworzy spotkanie z Dorotą Masłowską prowadzone przez kuratora tegorocznej edycji Apostrofu, Jacka Dehnela. Na festiwalowych scenach w siedmiu miastach zagoszczą także między innymi: Orhan Pamuk, Nathan Hill, Graham Masterton, Sofi Oksanen, Peter V. Brett, A. J. Finn, Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Bonda, Olga Tokarczuk, Natalia Fiedorczuk, Andrzej Franaszek, Wojciech Chmielarz, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Czubaj, Jakub Żulczyk, Katarzyna Nosowska, Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil, Jakub Małecki, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Tochman czy Jacek Dukaj. Co więcej, większość wymienionych autorów pojawi się na festiwalu z premierami swoich książek. Apostrof to nie tylko spotkania z pisarzami, ale również szereg dyskusji wokół tłumaczeń i wiele innych wydarzeń czerpiących z fenomenu literatury.

 

Po raz kolejny w Ogrodzie Powszechnym w Warszawie powstanie klub festiwalowy Apostrofu. W tym roku działać będzie tu pop-up restauracja Apostrof Zero Waste, w której będzie można spróbować potraw inspirowanych książkami Mai Sobczak oraz Sylwii Majcher. A skoro jesteśmy w ogrodzie, to sporo będziemy rozmawiać o naturze – m.in. z Weroniką Muszkietą i Olą Sieńko, autorkami książki „Projekt Rośliny” (Wydawnictwo Buchmann) czy Anną Kamińską, autorką książki „Białowieża szeptem” (Wydawnictwo Literackie). Na scenie wystąpi również teatr improwizowany Klancyk z cyklem spektakli „Klancyk gra z naturą”. Ponadto, specjalnie dla festiwalu powstanie plenerowa wystawa dla dzieci „Mrówki wspaniałe”, której kuratorką jest Ewa Solarz, a grafiki do niej przygotowała autorka tegorocznej oprawy wizualnej Apostrofu, Małgorzata Gurowska. Warszawska widownia festiwalu przez cały czas trwania Apostrofu będzie mogła przeżyć wyjątkową podróż w czasie dzięki nowoczesnemu fotoplastykonowi. To przegląd 70 lat spotkań z kulturą w technice VR. Instalacja powstała z okazji jubileuszu 70-lecia Empiku.

 

Apostrof to także wyjątkowe koncerty. Na muzycznej scenie festiwalu pojawi się Karolina Czarnecka ze swoim nowym projektem UV. Kolejny z koncertowych wieczorów w klubie festiwalowym należeć będzie do Króla, czyli wokalisty i kompozytora Błażeja Króla. Bisz i Radex, czyli błyskotliwy głos rodzimego hip-hopu oraz lider formacji Pustki, zagrają zaś w towarzystwie Katarzyny Nosowskiej, która na tegorocznym Apostrofie zadebiutuje także jako pisarka. To nie jedyne koncerty w ramach festiwalu. Już w czwartek 17 maja, po warszawskim premierowym spotkaniu z Magdaleną Grzebałkowską, poświęconym napisanej przez nią biografii Krzysztofa Komedy, odbędzie się koncert EABS „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”.

 

Wybrane wydarzenia Apostrofu będą transmitowane na facebookowym profilu Empiku, a część z nich będzie tłumaczona na język migowy – szczegóły na www.festiwalliteratury.pl

 

Na wszystkie wydarzenia festiwalu obowiązuje wstęp wolny.

Wyjątek stanowią warsztaty, na które obowiązują zapisy.


Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, 14-20 maja 2018 roku

Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin

Organizator: Empik

Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Wielka Litera, Wydawnictwo W.A.B., Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Fabryka Słów, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Albatros, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Buchmann, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Prószyński i Ska, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Strefa Wolnosłowa, Stół Powszechny, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

Patroni Medialni: POLITYKA, VOGUE, lubimyczytac.pl, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, cojestgrane24, TOK FM

 

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/404391530006734, www.festiwalliteratury.pl


 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl