Zaproszenie na spotkanie autorskie Antoniego Kroha

Obrazek artykułu
2 lipca Iskry zapraszają na wydarzenia związane z 70. rocznicą Akcji Wisła i spotkanie autorskie Antoniego Kroha.

Nowy Sącz: spotkanie z kulturą łemkowską – 70. rocznica Akcji Wisła


2 lipca 2017 roku społeczność Sądeckiego Sztetlu zaprasza na wydarzenia związane z 70. rocznicą Akcji Wisła. W 1947 roku wysiedlono z Sądecczyzny ludność łemkowską.


O godz. 8.00 w Cerkwi św. Dymitra, znajdującej się na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego (ul. Długoszowskiego 83 b), odbędzie się liturgia greckokatolicka w intencji pojednania, wybaczenia win i pokoju na świecie.


Natomiast o godz. 18.00 w Domu Historii przy ul. Pijarskiej 21 w Nowym Sączu, odbędzie się spotkanie autorskie Antoniego Kroha poświęcone książce Za tamtą górą.


"Za tamtą górą" to: opowieść o Łemkach, od wieków żyjących w Beskidzie Sądeckim i Niskim, w latach 1945–1946 przesiedlonych w trybie „dobrowolno-przymusowym” na Ukrainę, zaś w 1947 roku, podczas akcji „Wisła”, deportowanych i rozproszonych na Ziemiach Zachodnich. Czytamy o tych, którym z niemałym trudem udało się wrócić, choć już nie na swoje, o odnajdywaniu się w nieprzyjaznych realiach PRL, pierwszych koncertach zespołu „Łemkowyna”, łemkowskich zlotach – Watrach, przywiązaniu do tradycji, kultury, języka. Autor pisze o sprawach nieprostych – lustro łemkowskie odbija także polskie problemy.(z opisu wydawcy)

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl