Share

Wydawnictwo Iskry

Swą nazwą nawiązujemy do ukazującego się przed wojną, w latach 1923–1939, tygodnika „Iskry” oraz znanej serii książek „Biblioteka Iskier”. Spadkobiercy Władysława Kopczewskiego wyrazili zadowolenie z kontynuowania tradycji wydawniczej. 
Jako wydawnictwo istniejemy od 1952 roku (wydzieliliśmy się z „Książki i Wiedzy”), a od 1992 jesteśmy oficyną prywatną, której prezesem jest dr Wiesław Uchański.

Dyrektorzy Iskier:
1952–1958 Celina Milska
1958–1969 Jerzy Wittlin
1969–1976 Ignacy Gajewski
1977–1987 Łukasz Szymański
1987– do chwili obecnej Wiesław Uchański

Pierwszą wersję logo Iskier zaprojektował Jerzy Cherka w 1958 roku. Znak ten został nadesłany na „I Ogólnopolską Wystawę Znaku” w 1969 roku i trafił do katalogu.

Czytelnicy, którzy znają książki Iskier od wielu lat, dostrzegają zmiany zachodzące w naszym profilu wydawniczym. Szczególnie w ostatnich latach punkt ciężkości przeniesiony został z literatury pięknej, w tym także dziecięcej i młodzieżowej, na szeroko rozumianą literaturę faktu: biografie, wspomnienia, dzienniki, eseje i opracowania historyczne, monografie oraz książki popularnonaukowe. W tym zakresie odnosimy coraz większe sukcesy, czego wyrazem są zarówno opinie odbiorców, jak i liczne nagrody, które otrzymują nasze publikacje.

Naszą ambicją jest zaspokajanie wysokich wymagań czytelników – chcemy, aby książki Iskier służyły nie tylko intelektualnej rozrywce, ale odpowiadały także ich potrzebom estetycznym. Dlatego też, łącząc lata doświadczeń z nowatorskimi pomysłami, dążymy do jak najwyższego poziomu edytorskiego naszych publikacji. O ich graficzny kształt dba Andrzej Barecki, a kolejne wyróżnienia w konkursach Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Książki Roku potwierdzają, że nasze wysiłki idą w dobrym kierunku.

Siedzibą Iskier jest dawne mieszkanie Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Aby to upamiętnić, stworzyliśmy Salon Boya, w którym przechowujemy pamiątki po słynnym tłumaczu, krytyku i pisarzu. Stał się on wizytówką naszej firmy, a organizowane w nim spotkania (np. z młodzieżą szkolną) cieszą się dużym powodzeniem.

Wydawniczy dorobek Iskier to ponad 6 tysięcy tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym już 170 milionów egzemplarzy. Nad poszerzaniem i uatrakcyjnianiem oferty pracujemy stale.

Propozycje wydawnicze w postaci konspektu lub streszczenia książki, prosimy przesyłać na adres mailowy Wydawnictwa. Specjalizujemy się w książkach historycznych i biograficznych dotyczących historii i kultury polskiej. Wydajemy przede wszystkim polskich autorów.
Zaznaczamy, iż nie wydajemy powieści, powieści historycznych, fabularyzowanych biografii, kryminałów, powieści romantycznych, dramatów, przewodników i książek podróżniczych, książek młodzieżowych czy dziecięcych. Nie wydajemy kalendarzy. Nie wydajemy debiutanckich tomików poezji. Tekstów niezamówionych nie odsyłamy pocztą i ich nie komentujemy. Jednocześnie informujemy, iż nie zajmujemy się recenzowaniem utworów ani nie świadczymy usług poligraficznych.

Ze względu na charakter naszych książek, przy ich ilustrowaniu korzystamy najczęściej z archiwum rodzinnego autora. Kierownikiem artystycznym jest od wielu lat Andrzej Barecki i całkowicie ufamy jego zdaniu.

Nasze artykuły

Article image

Wyspiański. Dopóki starczy życia

Dodany: 25 lipiec 2017

Iskry polecają "Wyspiański. Dopóki starczy życia". Monika Śliwińska rekonstruuje mało znany, prywatny portret Stanisława Wyspiańskiego
Article image

Hostel Nomadów - zapowiedź Iskier

Dodany: 5 lipiec 2017

Jeszcze tego lata nakładem Iskier ukaże się "Hostel Nomadów", autorstwa trójmiejskiego poety, Artura Nowaczewskiego.
Article image

Spotkania z autorami Iskier podczas Im. Jana Kochanowskiego

Dodany: 27 czerwiec 2017

1 lipca 2017 roku w odbędą się Imienin Jana Kochanowskiego. Jak co roku pojawią się pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a także najciekawsze polskie wydawnictwa – z książkami w imieninowych cenach.
Article image

Spotkanie autorskie Zofii Wojtkowskiej

Dodany: 28 kwiecień 2017

11 maja Wydawnictwo Iskry zaprasza na spotkanie autorskie Zofii Wojtkowskiej poświęcone książce "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego".
Article image

Spotkanie autorskie ZBIGNIEWA MIKOŁEJKI

Dodany: 24 luty 2017

28 lutego Prezes Wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański zaprasza na spotkanie autorskie ZBIGNIEWA MIKOŁEJKI wokół książki ŻYWOTY ŚWIĘTYCH POPRAWIONE PONOWNIE
Article image

Biografia Tetmajera

Dodany: 14 grudzień 2016

Biografia Kazimierza Przerwy-Tetmajera to próba przybliżenia dzisiejszemu czytelnikowi wybitnego poety Młodej Polski, którego twórczość literacką przerwała postępująca choroba psychiczna
Article image

Muzy Młodej Polski

Dodany: 6 grudzień 2016

Iskry polecają wyjątkową książkę - "Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich" Moniki Śliwińskiej.
Article image

Spotkanie autorskie Antoniego Kroha

Dodany: 22 listopad 2016

29 listopada odbędzie się spotkanie autorskie Antoniego Kroha wokół książki "Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie".
Article image

Na szali Losu

Dodany: 11 pażdziernik 2016

Iskry polecają autobiografię Jerzego Pietrkiewicza.
Article image

Psy, koty i alpaki

Dodany: 20 wrzesień 2016

Iskry polecają ksiażki, w których głównymi bohaterami są psy, koty i alpaki...
Article image

Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce

Dodany: 7 wrzesień 2016

Iskry polecają książkę – „Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce”. Barwne życie Gabrieli Zapolskiej to romanse, skandale, stroje, brylanty... i ciężka praca.
Article image

Mariusz Urbanek we Wrocławiu

Dodany: 26 lipiec 2016

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 wraz z Instytutem Książki, chcąc uczcić 10-lecie istnienia programu Dyskusyjne Kluby Książki oraz uświetnić wydarzenia zawiązane z kadencją Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO, przygotowali wielkie artystyczne wydarzenie, "Literacki Woodstock". Odbędzie się on we Wrocławiu, w dniach 27-31 lipca 2016 roku.
Article image

Spotkanie z Justyną Sobolewską

Dodany: 25 maj 2016

Prezes Wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański zaprasza na spotkanie z Justyną Sobolewską poświęcone książce Książka o czytaniu
Article image

Arcydzieło literatury fantasy

Dodany: 19 kwiecień 2016

Baśniowy, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach fantastyczny świat oraz barwne postaci i ich wspaniałe przygody.
Article image

Wydawnictwo Iskry poleca

Dodany: 17 luty 2016

Iskry polecają rozmowę biograficzna z Witoldem Kieżunem przeprowadzona przez Roberta Jarockiego oraz opowieść o niektórych ludziach i niektórych akcjach dwóch batalionów harcerskich.
Article image

Krzysztof Dubiński w Stawisku- zapraszają Iskry

Dodany: 4 luty 2016

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów oraz Wydawnictwo Iskry zapraszają na spotkanie z Krzysztofem Dubińskim poświęcone jego książce "Wojna Witkacego czyli kumboł w galifetach"
Article image

Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika - Bracia Rojek

Dodany: 9 lipiec 2015

W 1951 roku w „Przekroju” stworzono rubrykę Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika, w której publikowano między innymi pełne humoru aforyzmy. Po blisko dziesięciu latach zbiór ten doczekał się wydania książkowego – wzbogacony o pocztówki autorstwa Braci Rojek, został opublikowany przez Wydawnictwo Iskry. Dziś, ponownie oddajemy go w ręce czytelnika. Być może dzięki niemu będzie można inaczej spojrzeć na cytowane przez Eilego powiedzenie Hemingwaya: „Ze wszystkich zwierząt jeden człowiek ...
Article image

Zapraszamy na spotkanie z Michałem Jagiełłą

Dodany: 27 marzec 2015

Centrum Duchowości HONORATIANUM zaprasza na spotkanie z Panem Michałem Jagiełłą już 28 marca (sobota) 2015 roku o godz. 16.00 Zakroczym Sala Konferencyjna  ul. H. Koźmińskiego 3. Więcej na stronie http://honoratianum.pl O twórczości Autora – epika, poety i publicysty, opowie Waldemar Michalski. Organizatorami spotkania są Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent” i Muzeum Lubelskie w Lublinie. Wydarzenie zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Michał Jagiełło – ur. 1941 w Janikowicach pod Krakowem ...
Article image

Iskry przypominają postać Karola Modzelewskiego

Dodany: 3 sierpień 2017

Iskry przypominają postać i ksiazki wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej.- Karola Modzelewskiego.
Article image

Spotkania z autorami Iskier

Dodany: 16 listopad 2016

26 i 27 listopada, podczas Targów Książki Historycznej czytelnicy będą mogli spotkać się z autorami Iskier.
Article image

Spotkanie autorskie Piotra Szaroty

Dodany: 7 pażdziernik 2016

Prezes Wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański zaprasza na spotkanie autorskie Piotra Szaroty wokół ksiazki " Londyn 1967".
Article image

Kamil Sipowicz i Kora w Lublinie - spotkanie autorskie

Dodany: 29 sierpień 2016

08 września odbędzie się spotkanie z Kamilem Sipowiczem i Korą wokół ich nowej książki „Ramona, mila, bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt”. Przyjdźcie na spotkanie ze swoimi pupilami.
Article image

Pocałuj światło - wrześniowa premiera Iskier

Dodany: 24 sierpień 2016

Pocałuj światło jest wyborem, który daje wgląd w wielostronną pracę w języku (i nad językiem), którą wykonuje Wojciech Kass – zawsze z niebywałą dbałością o każdy detal poetyckiego wysłowienia.
Article image

Jesienna premiera Marka Hłaski

Dodany: 19 lipiec 2016

Opowiadania zgromadzone w niniejszym tomie powstały w latach 1951–1956. Należą więc do juweniliów Marka Hłaski. Na ich podstawie wytyczyć można drogę, jaką przebył początkujący pisarz: od zafascynowanego socrealizmem szofera po prowokującego władzę autora Pierwszego kroku w chmurach.
Article image

Dobrze, że jesteś.....

Dodany: 31 maj 2016

Jarosław Borszewicz, MROKI. Obecne wydanie zostało znacząco poprawione i uwspółcześnione przez autora.
Article image

Lustrowanie Witkacego- zapraszają Iakry

Dodany: 18 kwiecień 2016

Muzeum Andrzeja Struga oraz Wydawnictwo Iskry serdecznie zapraszają na spotkanie z red. Krzysztofem Dubińskim autorem książki Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach
Article image

Iskry polecają - Silva rerum, Mieczysława Grydzewskiego

Dodany: 22 marzec 2016

Nowy wybór tekstów Mieczysława Grydzewskiego, założyciela i redaktora pism literackich dwudziestolecia międzywojennego: „Skamander" i „Wiadomości Literackie" – to ostatnie pod zmienianą nazwą („Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie" oraz „Wiadomości") prowadził nieprzerwanie na emigracji w Paryżu (od 1939) i Londynie (od 1940) przez lat czterdzieści.
Article image

Spotkanie z Katarzyną Panejko-Wanat

Dodany: 21 lipiec 2015

W dniach od 1 do 9 sierpnia 2015 r. będziecie mogli spotkać Katarzynę Panejko-Wanat na zjeździe europejskich środowisk edukacji demokratycznej EUDEC w Zagrodzie Ojrzanów, 40 km na południe od Warszawy.
Article image

Im. Jana Kochanowskiego w BN

Dodany: 9 czerwiec 2015

Pisarze, poeci, literaturoznawcy, aktorzy i muzycy spotkają się po raz czwarty na Imieninach Jana Kochanowskiego. Kiedy awangarda jest awangardowa? Czy pisarze lubią krew? Komu potrzebne są nagrody literackie? - w tym roku będziemy eksperymentować, pytać i szukać odpowiedzi.
Article image

Teatrzyk Zielona Gęś - Konstanty Ildefons Gałczyński

Dodany: 9 czerwiec 2015

Niniejszy tom gromadzi wszystkie scenki Najmniejszego Teatru Świata, jakie zostały wydrukowane w „Przekroju" w latach 1946–1950 (oraz incydentalnie z roku 1953, kiedy to Konstanty I.Gałczyński wrócił do swego teatru pisząc „Kaloryfery".
Article image

Polecamy książki Wiktora Osiatyńskiego

Dodany: 2 kwiecień 2015

Wykładowca wielu uczelni w Polsce i za granicą, w tym University of Chicago Law School oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Członek Komitetu Helsińskiego w Polsce. 

Książki wydawnictwa

Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover
Book cover