Wydawnictwo BOSZ poleca nowość wydawniczą pt. Rolke.

Obrazek artykułu
Przestrzeń naznaczona sztuką.

Album Tadeusza Rolke to wyjątkowa propozycja dla wszystkich ceniących fotografię artystyczną w konwencji reportażu. Zafascynowany życiem towarzyskim i społecznym artysta na swoich zdjęciach pokazuje to, co urzekało go najbardziej: roześmianych przechodniów, całującą się parę młodych ludzi, odpoczywającą dziewczynkę… Jego fotografie przesiąknięte są intymnością oraz emocjonalnością uwiecznionych postaci.


Interesuje go nie tylko dynamika wydarzeń, ale także sztuka i kobiety. Często te dwie swoje „miłości” ze sobą konfrontował. Najwięcej miejsca Rolke poświęcił w swojej twórczości właśnie kobietom, eksponując ich uwodzicielskie piękno, seksualność oraz spontaniczność i drzemiące w nich uczucia. Fotografik zajmował się także portretowaniem znanych artystów, pisarzy, ludzi filmu czy muzyków, jak chociażby Kory oraz Poli Dwurnik.


Zaprezentowane w albumie fotografie zostały zebrane w kilku kategoriach doskonale eksponujących główne zainteresowania artysty oraz jego specyficzny styl balansujący na granicy prostoty
i wyrafinowania, spontaniczności i sztuczności.
W albumie sztucznie zaaranżowane sytuacje mieszają się z fotograficznym raportowaniem codzienności. Pozornie chaotyczny układ zdjęć tworzy przemyślaną, naładowaną symboliką całość. Wstęp Andy Rottenberg wprowadza odbiorcę w arkana sztuki Tadeusza Rolke.

Rolke to fotografik niełatwy do sklasyfikowania, wciąż poszukujący i eksperymentujący, który jeszcze nie raz zaskoczy wszystkich wielbicieli sztuki,
w tym miłośników fotografii.

 

 

 FRAGMENT WSTĘPU


W pewnej chwili jednak pozycja zewnętrznego obserwatora życia, artystów i sztuki przestała mu wystarczać.

Doświadczenie w budowaniu sytuacji wykreowanych (…) pchnęło go do eksperymentów z budowaniem scenariuszy na użytek własny.

Zaczął od wprowadzania modelek w przestrzeń naznaczoną sztuką. Kierował ich krokami i gestami, budując określone napięcia między dziełem a ludzką postacią. Później wprowadzał nagie modelki w pejzaż bądź umieszczał je w „wyjętych
z życia”, sztucznie zaaranżowanych, niedookreślonych sytuacjach, kierując uwagę na układ kadru.(…)

Album zawiera zdjęcia wybrane
 z całego życiowego dorobku, ułożone od nowa w trzy tematyczne rozdziały. W każdym z nich znajdziemy pojedyncze fotografie wyjęte z rozmaitych serii i zestawione w nieoczywiste pary mające wskazywać na źródła inspiracji i ujawniać osobiste intuicje dyktujące moment zwolnienia migawki.

 

***

BOSZ to założona w 1994 roku w Olszanicy oficyna wydawnicza specjalizująca się w edycji wielojęzycznych albumów o sztuce, dziedzictwie kulturowym i krajobrazie, których znakiem rozpoznawczym są wysoka wartość merytoryczna oraz najwyższa jakość edytorska.

Dotychczasowy dorobek Wydawnictwa BOSZ to ponad czterysta tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym milion czterysta tysięcy egzemplarzy, wydanych we współpracy zarówno z wybitnymi twórcami, jak i czołowymi placówkami kulturalnymi z całej Polski. Publikacje poświęcone polskiemu dziedzictwu kulturowemu, twórczości uznanych artystów oraz pięknu rodzimego krajobrazu realizują jedno z głównych zamierzeń Wydawnictwa, jakim jest promocja kultury narodowej.


Oryginalność oraz najwyższa jakość albumów sprawiają, że wiele spośród tytułów Wydawnictwa BOSZ otrzymało najważniejsze nagrody oraz wyróżnienia w prestiżowych konkursach książkowych, takich jak Najpiękniejsza Książka Roku w konkursie PTWK czy Książka Roku w konkursie o „Pióro Fredry”.


W 2011 roku Wydawnictwo BOSZ zostało laureatem 21. edycji Konkursu Godła „Teraz Polska” – uhonorowane za wysoką jakość wydawanych książek. 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl