Sztafeta z Książką / Rekord Polski w czytaniu książek

Obrazek artykułu
Gdańsk na trasie czytelniczej sztafety Empiku. Jedziemy po rekord Polski w czytaniu książek.

Siedem miast, sześć odcinków trasy, pięciu autorów i jedna wyjątkowa podróż, podczas której zostanie ustanowiony rekord Polski w nieprzerwanym czytaniu książek na głos. Już 12 września z Warszawy wyruszy autokarowa sztafeta czytelnicza. W jednym autobusie pojadą biorący udział w biciu rekordu pracownicy Empiku wspierani przez solidną reprezentację popularnych rodzimych pisarzy: Witolda Szabłowskiego, Magdalenę Witkiewicz, Ryszarda Ćwirleja, Wojciecha Chmielarza oraz Łukasza Orbitowskiego. Gdańsk będzie pierwszym przystankiem czytelniczej sztafety.

 

Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław, Katowice i Kraków – to miasta, w których swoje przystanki będzie miała sztafeta Empiku walcząca o ustanowienie czytelniczego rekordu Polski. Podczas trwającego nieco ponad 24h przejazdu, czytana książka będzie co 30 minut trafiała w kolejne ręce. Na każdym z przystanków zmieni się drużyna czytelnicza reprezentująca dane miasto. Do akcji zaproszono wszystkich pracowników Empiku. Spośród osób, które odpowiedziały na ogłoszenie i udzieliły odpowiedzi na krótkie pytanie, wyłoniono uczestników poszczególnych tras przejazdu. – Super akcja! Z radością dołączę do wydarzenia! Bardzo wierzę, że takie niestandardowe akcje pozytywnie wpłyną na rozwój czytelnictwa i wzbudzą zainteresowanie wśród tych, którzy o książkach zapomnieli – tak swój udział w sztafecie tłumaczy Małgosia z Empiku. A Basia z salonu w Lubinie dodaje: – Nie ma nic lepszego jak książka w podróży. Przygoda, zabawa, inspiracje plus spotkanie z autorem! 

Empikowa sztafeta wystartuje z Warszawy, w środę 12 września w samo południe. Wtedy we wspólną podróż z uczestnikami wyruszy Witold Szabłowski. Wyjazd poprzedzi spotkanie z autorem w warszawskim Empik Junior przy ul. Marszałkowskiej. Ceniony reportażysta i dziennikarz, rozpocznie sztafetę, czytając na pierwszym odcinku przejazdu książkę „Merhaba”, czyli odświeżoną i uzupełnioną wersję swojego bestsellerowego zbioru reportaży „Zabójca z miasta moreli”, nominowanego do Nagrody Literackiej „Nike”.

 

Pierwszym przystankiem na trasie będzie Targ Węglowy w Gdańsku, gdzie Empikowy team wraz z Witoldem Szabłowskim, przekaże „książkową pałeczkę” kolejnej grupie bijących rekord. Reprezentanci, którzy wyruszą w podróż z miasta Neptuna do Szczecina przeczytają „Nie ma jak u mamy” w towarzystwie autorki powieści, Magdaleny Witkiewicz. Podróż uczestnikom umili opowieść o tym, kiedy tak naprawdę zaczyna się kryzys wieku średniego i czy jedwabna piżama to odpowiedni strój, by wystąpić przed własnym szefem. Organizatorzy zachęcają mieszkańców Gdańska, do aktywnego dopingu i spotkań z uczestnikami. 12 września, o  godz. 19:30, podczas półgodzinnego przystanku i zmiany czytelniczej drużyny, będzie można zamienić kilka słów z autorką, zdobyć jej autograf oraz wesprzeć uczestników, dla których udział w wydarzeniu jest szczególnym przeżyciem.

 

W Szczecinie nastąpi nocna zmiana czytelniczej warty. Stąd Empikowy autobus podąży w kierunku Poznania, gdzie do uczestników dołączy Ryszard Ćwirlej. Dziennikarz i autor bestsellerowych powieści kryminalnych, których akcja toczy się w Poznaniu i Wielkopolsce, odda w ręce sztafetowych czytelników kryminał „Masz to jak w banku”. Kolejnym miastem, którego nie mogło zabraknąć na trasie będzie Wrocław. W mieście krasnali do autobusu wsiądzie Wojciech Chmielarz, który w drodze do Katowic rozpocznie czytanie mistrzowskiego thrillera „Żmijowisko”. Cała przygoda zakończy się w kulturalnym Krakowie, do którego wraz z reprezentacją Empiku wyruszy Łukasz Orbitowski. Nieprzewidywalna, trzymająca w napięciu i realistyczna fabuła jego powieści „Exodus” dostarczy czytelnikom, walczącym o ustanowienie rekordu, niezapomnianych wrażeń.

 

Sztafeta z książką jest jednym z ważnych punktów obchodów przypadającego w tym roku 70-lecia Empiku. To właśnie dzięki niej, pracownicy będą mogli uczcić 70 lat spotkań z kulturą, jadąc we wspólną podróż z autorami popularnych książek.

 

TRASA SZTAFETY:

 

PRZYSTANKI

 

12 września, środa

START: Warszawa-Gdańsk:

12:00 Empik Junior (spotkanie z Witoldem Szabłowskim), pl. Defilad Warszawa

19:00 ul. Targ Węglowy, Gdańsk

 

Gdańsk-Szczecin:

19:30 ul. Targ Węglowy, Gdańsk

2:00 ul. Mariacka, przy pl. Solidarności, Szczecin

 

13 września, czwartek

Szczecin-Poznań:

02:30 ul. Mariacka, przy pl. Solidarności, Szczecin

06:30 Al. Marcinkowskiego, przy Muzeum Narodowym, Poznań

 

Poznań-Wrocław:

07:00 Al. Marcinkowskiego, przy Muzeum Narodowym, Poznań

10:00 pl. Czysty, przy Domu Towarowym Renoma, Wrocław

 

Wrocław-Katowice:

10:30 pl. Czysty, przy Domu Towarowym Renoma, Wrocław

13:30 pl. Szewczyka przy wejściu głównym Dworca PKP, Katowice

 

Katowice-Kraków: 14:00-16:00

14:00 pl. Szewczyka, przy wejściu głównym Dworca PKP, Katowice

META: 16:00 parking, przy Centrum Handlowym Kazimierz, Kraków

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku