Rabka Festiwal

Obrazek artykułu
Ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju odbędzie się w dniach 7-10 lipca. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy będą „korzenie” – rozumiane bardzo szeroko. Instytut Książki jest partnerem wydarzenia, podczas którego obecna będzie także kampania „Mała książka – wielki człowiek”.

Imprezie towarzyszyć będzie temat korzeni biologicznych (Tomasz Samojlik „Jak głęboko sięgają korzenie Puszczy Białowieskiej”), rodzinnych (Małgorzata Swędrowska „Moja babcia, mój dziadek”) i kulturowych. Nie zabraknie rozmów o korzeniach polskiej kultury tradycyjnej („Maryjki” Justyny Bednarek i Marianny Oklejak), a także o korzeniach kultury naszych współobywateli: Łemków (spotkanie z Martą Graban-Butryn), Romów (spotkanie z Małgorzatą Mirgą – Tas) i Żydów (spotkanie z Miriam Synger). W trakcie popołudnia  z Martą Kisiel „Małe Licho i Wielcy Wieszczowie” mowa będzie o romantycznych korzeniach współczesnej fantastyki, a wystawa na podstawie książki „Bookface” Tomasza Brody pozwoli zajrzeć w korzenie literatury światowej i wejść w dialog, który na przestrzeni wieków prowadzą ze sobą wielcy pisarze. Poruszone zostaną również kwestię ludzi „przesadzonych”, których konieczność albo własny wybór wyrwały z rodzinnej ziemi i zmusiły do zapuszczenia korzeni w nowym miejscu. Ważny będzie także temat buntu przeciw całemu światu, a więc i korzeniom, o czym mowa będzie w trakcie spotkania z Agnieszką Wolny-Hamkało wokół książki „Nikt nas nie upomni”.Podczas codziennych „czytań na dobranoc” w rabczańskim amfiteatrze, będziemy mogli posłuchać Anny Cieślak, Jerzego Stuhra, Witolda Vargasa z polsko-boliwijską grupą aktorską „Entre dos Aguas un Teatro” oraz Magdaleny Walach.


9 lipca przed południem rozpocznie się cykl dwunastu dwudziestominutowych eksperckich prezentacji dla dorosłych (rodziców, bibliotekarzy, nauczycieli), które dotyczyć będą rozwijania czytelnictwa i kreatywności dzieci. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Adam Bartosz, Anna Czabanowska-Wróbel, Grzegorz Leszczyński, Waldemar Łazuga, Dorota Majerczyk, Tomasz Majkowski, Bożena Szroeder i Magdalena Tomalak. Podczas spotkania dla dorosłych wręczona zostanie festiwalowa nagroda „Zwyrtała 2021” za najlepszy pomysł promujący czytanie. Spotkanie dla dorosłych odbędzie się „na żywo” w nowoczesnych, przeznaczonych dla 200 osób pomieszczeniach Teatru Lalek „Rabcio”. Prowadzona będzie także transmisja internetowa.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć pod tym adresem


Festiwal organizowany jest w formule hybrydowej. Duże spotkania autorskie odbędą się na wolnym powietrzu, w ogromnym rabczańskim amfiteatrze, z transmisją internetową. Te bardziej kameralne – wyłącznie w Internecie. Gry miejskie, wystawy plenerowe  i plenerowy „escape room” – w Parku Zdrojowym. Spotkanie dla dorosłych – w teatrze.

Festiwal organizowany jest przez Agencję Promocyjną OKO, we współpracy z Miejską Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju dzięki dofinasowaniu ze środków  Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, oraz ze środków Miasta Rabka-Zdrój.


Źródło Instytut Książki

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl