Plenerowa biblioteka w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu

Obrazek artykułu
W renesansowych ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu i jego oddziałach zagościły prace Józefa Wilkonia – wybitnego malarza, rzeźbiarza i ilustratora, którego twórczość, podkreślająca wyjątkowy związek artysty z naturą, fascynuje już kilka pokoleń.

Wystawa prezentowana będzie do 5 września w trzech lokalizacjach: w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu, ogrodach Zamku Pieskowa Skała oraz w Dworze w Stryszowie. Łącznie na ekspozycji zgromadzono aż 52 rzeźby i 42 prace na papierze.


Przez całe wakacje zaplanowanych zostało także wiele wydarzeń edukacyjnych:


odbędą się warsztaty prowadzone przez edukatorów i artystów, oprowadzania, wykłady, spotkania ze specjalistami – zarówno na żywo w niepowtarzalnym otoczeniu renesansowych ogrodów, parku narodowego i zabytkowego dworu, jak i wirtualnie.


Ważne miejsce zajmą także aktywności promujące czytelnictwo, których celem jest zainteresowanie odbiorców ilustracją książkową, stąd pomysł na udostępnienie biblioteki plenerowej, która z pewnością stanie się pretekstem do wielu ciekawych rozmów i spotkań.


W lipcu i sierpniu, od piątku do niedzieli, we wszystkich trzech lokalizacjach wystawy będą dostępne publikacje autorstwa Józefa Wilkonia.

Ponadto, w każdy piątek lipca i sierpnia, we wszystkich oddziałach regularnie będą głośno czytane książki. W wybrane dni do wawelskiego zespołu dołączą aktorzy z krakowskich teatrów. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się już 2 lipca o godz. 12 na Zamku Królewskim na Wawelu. Książkę Józefa Wilkonia przeczyta Bartłomiej Olszewski, aktor Teatru Groteska. Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Dla wszystkich małych czytelników przygotowaliśmy literackie upominki.


Spotkania plenerowej biblioteki do doskonała okazja, by odwiedzić niezwykła wystawę prac Józefa Wilkonia i odpocząć przy lekturze jego książek w przepięknym otoczeniu przyrody.

Wstęp na wydarzenie jest w cenie biletu na wystawę „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu”.

Instytut Książki jest partnerem wydarzenia.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl