Literacki Tydzień na Malcie

Obrazek artykułu
Od 23 do 25 czerwca Instytut Książki zaprasza na spotkania literackie w ramach poznańskiego Festiwalu Malta (8-26 czerwca).

Tematem rozmów będzie: Polska//Europa//Świat 2050

Jak zmieni się nasz kraju w ciągu najbliższych 35 lat? Czy miasta staną się anonimowymi sypialniami? Czy przestaniemy być narodem homogenicznym? Czy znana nam Europa rozpadnie się, zestarzeje? A jak zmieni się świat? Czy Stany Zjednoczone wciąż będą hegemonem? Co z Chinami, Rosją, Ameryką Południową?


Literacki tydzień na Malta Festival Poznań
21-27.06.2015

Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli dyskusje, które budują intelektualny kontekst dla prezentowanych projektów artystycznych. W tym roku biorą w nich udział przede wszystkim pisarze, ale też filozofowie, literaturoznawcy, socjologowie i oczywiście maltańscy artyści.Program organizowany jest wspólnie z Programem III Polskiego Radia oraz Instytutem Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tegorocznymi tematami rozmów będą:

Harmonogram Literackiego Tygodnia:

21.06 Tim Etchells i Forced Entertainment – spotkanie z kuratorem
21.06 Rok 2015. Utopie stosowane
23.06 Polska / Rok 2050
24.06 Europa / Rok 2050
25.06 Świat / Rok 2050
26.06 Literackie gry z przyszłością
27.06 Spotkanie z twórcami opery Czarodziejska góra

Wśród gości: Olga Tokarczuk, Ewa Domańska, Małgorzata Łukasiewicz, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Mirosław Bałka, Edwin Bendyk, Andrzej Chyra, Przemysław Czapliński, Jacek Dehnel, Artur Domosławski, Paweł Mykietyn, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Dariusz Rosiak, Ziemowit Szczerek, Michał Zygmunt.

21.06: Tim Etchels i Forced Entertainment

Spotkanie z kuratorem Idiomu: Nowy Ład Światowy. Brytyjski artysta Tim Etchells (ur. 1962) to jeden z najważniejszych twórców europejskiego teatru, założyciel legendarnej grupy Forced Entertainment, z którą działa od 30 lat. W swojej pracy korzysta z estetyki i narracji codzienności, mieszając jej prostotę wizualną, brak spektakularności z absurdem, ironią i przerysowaniem. Spotkanie będzie okazją do dyskusji zarówno na temat tegorocznego Idiomu, jak i prezentowanych w Poznaniu spektakli Forced Entertainment. Prowadzenie: Katarzyna Tórz. Spotkanie z Timem Etchellsem odbędzie się 21 czerwca o godzinie 21:30 po spektaklu Tomorrow's Parties w Pawilonie Nowa Gazownia.

21.06: Rok 2015. Utopie stosowane

Dlaczego największy kryzys kapitalizmu od czasów Wielkiej Depresji w 1929 roku nie wywołał lawiny nowych pomysłów na urządzenie świata? Kiedyś przyszłość była przed nami, fascynowała, rozpalała wyobraźnię, dziś budzi lęk, nie chcemy jej wyprzedzać. Czy jednak nie zjawia się w naszym życiu w sposób mniej spektakularny, za to faktyczny, za sprawą technologii? Czy utopie stosowane to oksymoron? W spotkaniu udział wezmą: Ewa Domańska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Michał Zygmunt. Prowadzenie: Edwin Bendyk.

23.06: Polska. Rok 2050.

Spotkanie organizowane wspólnie z Programem III Polskiego Radia i Instytutem Książki. Jak zmieni się nasz kraju w ciągu najbliższych 35 lat? Czy miasta staną się anonimowymi sypialniami? Czy przestaniemy być narodem homogenicznym? Czy znana nam Europa rozpadnie się, zestarzeje? A jak zmieni się świat? Czy Stany Zjednoczone wciąż będą hegemonem? Co z Chinami, Rosją, Ameryką Południową? Gościem spotkania będzie Ziemowit Szczerek. Prowadzenie: Szymon Kloska, Michał Nogaś.

24.06: Europa. Rok 2050.

Spotkanie organizowane wspólnie z Programem III Polskiego Radia i Instytutem Książki. Jak zmieni się nasz kraj w ciągu najbliższych 35 lat? Czy miasta staną się anonimowymi sypialniami? Czy przestaniemy być narodem homogenicznym? Czy znana nam Europa rozpadnie się, zestarzeje? A jak zmieni się świat? Czy Stany Zjednoczone wciąż będą hegemonem? Co z Chinami, Rosją, Ameryką Południową? Gościem spotkania będzie Dariusz Rosiak. Prowadzenie: Szymon Kloska, Michał Nogaś.

25.06: Świat. Rok 2050.

Spotkanie organizowane wspólnie z Programem III Polskiego Radia i Instytutem Książki. Jak zmieni się nasz kraj w ciągu najbliższych 35 lat? Czy miasta staną się anonimowymi sypialniami? Czy przestaniemy być narodem homogenicznym? Czy znana nam Europa rozpadnie się, zestarzeje? A jak zmieni się świat? Czy Stany Zjednoczone wciąż będą hegemonem? Co z Chinami, Rosją, Ameryką Południową? Gościem spotkania będzie Artur Domosławski. Prowadzenie: Szymon Kloska, Michał Nogaś. 

26.06: Literackie gry z przyszłością

W swojej twórczości Thomas Mann zderza tradycję z nowoczesnością, dekadentyzm z fascynacją tym, co nowe, przezwycięża przeszłość poprzez spojrzenie w przyszłość. Jaką wizję przyszłości proponuje nam literatura dzisiaj? Czy proponuje jakąś alternatywę dla świata, w którym dominuje wiara w nieuchronność katastrofy? Rozmowa o literaturze przyszłości i przyszłości w literaturze. Udział wezmą: Olga Tokarczuk, Małgorzata Łukasiewicz, Przemysław Czapliński, Jacek Dehnel. Prowadzenie: Baszka Marcinik.

27.06: Spotkanie z twórcami opery Czarodziejska góra

W spotkaniu udział wezmą twórcy maltańskiej opery: Paweł Mykietyn – kompozytor, Małgorzata Sikorska-Miszczuk – autorka libretta, Andrzej Chyra – reżyser, Mirosław Bałka – scenograf. Prowadzenie: Dorota Semenowicz. Będzie to z jednej strony okazja do rozmowy na temat partytury, libretta, strategii inscenizacyjnych, z drugiej – okazja do zadania pytania o obecność twórczości Thomasa Manna we współczesnej kulturze. Co dzisiaj widać z Berghof? Prowadzenie: Dorota Semenowicz.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl