Słodka bomba Silly

| Dodano: 8 wrzesień 2013 | Dodana przez: awiola

Share

Okładka

Twoja ocena

Bomba Silly, bohaterka utworu „Słodka bomba Silly” to bomba lotnicza wyprodukowana w Fabryce Bomb Tradycyjnych i Granatów w Czerniewie. Silly to inteligentna bomba, potrafiąca mówić i chodzić, wyglądająca jak postać z kreskówki. Bohaterka zdaje sobie sprawę z celu swojego istnienia, została wyprodukowana by wybuchnąć ku chwale wojny. Podczas inspekcji fabryki przez chorego psychicznie generała Ashleya W.W.W. Blacka, światopogląd Silly zostaje zachwiany. Bohaterka zostaje uwikłana w konflikt pomiędzy armią Sił Sprzymierzonych, a Antyarmią.

Źródło: e-bookowo.pl

Dostępna w

Opinie o: "Słodka bomba Silly"

Recenzja

Antywojenna bomba

Awatar użytkownika

"O wojnie i konieczności jej prowadzenia wypowiadają się zazwyczaj ci, którzy nigdy nie brali w niej udziału. A już najchętniej rozprawiają o niej ludzie, którzy decydują o jej prowadzeniu. Szkoda tylko, że znają ją wyłącznie z ekranu telewizora."


W historii literatury znajdziecie wiele przykładów użycia absurdu w celu krytyki konkretnego zjawiska społecznego, bądź zachowań ludzkich. Utwory te w mniejszym lub większym stopniu, ukazują nonsens i głupotę. Marcin Brzostowski przy pomocy tego środka dotknął tematu celowości wojny, tym samym obnażając jej fałszywy obraz.
Marcin Brzostowski to urodzony w 1969 r. autor kilku powieści, ale również poeta. Debiutował książką pt. "Pozytywnie nieobliczalni", dotykającą tematu pracy w korporacji. Jest laureatem konkursu "Ad Absurdum" organizowanym przez wydawnictwo Indigo. Brzostowski obecnie swoje książki wydaje w formie e-booka twierdząc, iż właśnie ta forma wydawnicza będzie w przyszłości wiodła prym na rynku księgarskim.
Bomba Silly, bohaterka utworu "Słodka bomba Silly" to bomba lotnicza wyprodukowana w Fabryce Bomb Tradycyjnych i Granatów w Czerniewie. Silly to inteligentna bomba, potrafiąca mówić i chodzić, wyglądająca jak postać z kreskówki. Bohaterka zdaje sobie sprawę z celu swojego istnienia, została wyprodukowana by wybuchnąć ku chwale ojczyzny. Podczas inspekcji fabryki przez chorego psychicznie generała Ashleya W.W.W. Blacka, światopogląd Silly zostaje zachwiany. Bohaterka zostaje uwikłana w konflikt pomiędzy armią Sił Sprzymierzonych, a Antyarmią.
Autor w swoim utworze w znakomity sposób zastosował dosadny środek wyrazu jakim jest absurd i po części również surrealizm. W tej dłuższej noweli (niektórzy mogą sklasyfikować ją jako powieść), historia bomby Silly to absurd goniący absurd. Wyobraźcie sobie gadającą i inteligentną bombę, wyglądającą jak postać z kreskówki, posiadającą cechy ludzkie. Bombę, która rozprawia na tematy wojenne, pewna celu swojego istnienia. Większość z was stwierdzi, że to niedorzeczność i kompletny nonsens. Owszem, to niedorzeczność, dzięki której Marcin Brzostowski ukazuje w pełnej krasie nonsens prowadzenia wszelkich wojen na świecie. Sztuczne wywoływanie konfliktów, pokazane na przykładzie wojny o orzeszki ziemne to kreacja wielce surrealistyczna. Świat przedstawiony w krzywym zwierciadle poprzez takie przedstawienie, wyzwala antywojenne przesłanie. Groteskowi bohaterowie, tak dalecy od kreacji w nurcie racjonalizmu i naturalizmu, udowadniają nieświadomość większości ludzi w przedmiocie tzw. pokojowych działań wojennych na całym świecie.
Warto również podkreślić, iż historia bomby Silly nacechowana jest dużą dawką humoru, wywołującą w wielu fragmentach tekstu uśmiech na twarzy. Wartko poprowadzona akcja, bez niepotrzebnych postojów i dłużących się fragmentów, pozwala w błyskawiczny sposób zmierzyć się z tekstem Marcina Brzostowskiego. Prosty i nieskomplikowany stylistycznie język, okraszony swoistym elementem dziwności, jasno i klarownie ukazuje główną myśl autora.
"Słodka bomba Silly" jest utworem z pogranicza absurdu i surrealizmu, wyłamującą się ze znanych nam schematów myślowych. Cóż nam ludziom, może bowiem powiedzieć bomba lotnicza? Okazuje się, że jednak może. Jeśli macie ochotę na świeży powiew surrealistycznej prozy to zachęcam. Tym bardziej, że cena e-booka jest bardzo przystępna, praktycznie na każdą kieszeń.

http://subiektywnie-o-ksiazkach.blogspot.com/

10 wrzesień 2013 17:04

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl