Opinie o książce: "Nastolatki też nie mają lekko"

Okładka
Poruszająca historia o osamotnieniu, trudach samoakceptacji i dorastaniu w świecie, który nie przypomina bajki. Mikołaj ma piętnaście lat, zdolności matematyczne, tylko jednego kolegę i nadwagę, która wpędza go w kompleksy. Ma też problem z rodzicami. Po rozwodzie wciąż ze sobą walczą, a ich syn czuje, że schodzi na dalszy plan. Niespodziewanie wspólne dojazdy do szkoły zbliżają Mikołaja z Tamarą. Ona też jest outsiderką, nie zamierza jednak grać roli ofiary. Chłopak lubi jej słuchać, ale... widzi tylko Blankę. Gdy ta najładniejsza dziewczyna w klasie zaczyna z nim korespondować, jego życie nabiera barw. Jakie są intencje Blanki?...

Opinia

Awatar użytkownika
Agnieszka Kusiak

Ta książka wymyka się kategoryzacji. To historia, która powinna trafić do każdego – i do rodzica, i do dziadków i do kumpla z ławki szkolnej. To historia, która domaga się rozmów, niekończących się debat. Domaga się wspólnego czasu – niczego więcej. Domaga się otwarcia oczu i dojrzenia – kogoś, kto jest tuż obok i kto potrzebuje pomocy. Autorka, Maja, poruszyła w tej książce bardzo trudny, ale jakże istotny problem. Weszła w niego z odwagą zakładając buty nastoletniego Mikołaja. Pisze będąc nim, i ty czytasz będąc nim, bo się jednoczysz. Stajesz w ciele chłopca i czujesz się jak on. Jednocześnie chłoniesz treść i się z nią spajasz. Nie pozostajesz obojętny. „Nastolatki...” zmieniają myślenie każdego.

Do tego postaci, jaki poznaje chłopiec. Tamara, tak ciepła dziewczynka. Blanka, złośnica, której trzeba utrzeć nos. Kolega, który nagle nie wie kim jest dla niego przyjaciel.

Autorka stworzyła powieść, którą trzeba znać. Pożyczać dalej, innym. Trzeba puszczać w obieg, by krążyła i zbierała swoje żniwo. To dobre i właściwe...

Wspaniała, niesamowita historia. I świetne pióro.
Koniecznie...

http://fajne-ksiazki.pl/nastolatki-tez-nie-maja-lekko-recenzja/

12 marzec 2023 08:23

Opinia

Awatar użytkownika
claudettaart
(anonimowy)


"Nastolatki też nie mają lekko" to bardzo ważna książka. Jest dosyć krótka, jednak przesłanie jakie z niej płynie jest duże.

Mikołaj kończy podstawówkę (proszę pamiętać, że gimnazjum już nie istnieje! Bo ja zapomniałam...) I lada moment wybierze liceum. Jednak jego nadwaga, chłopak jego mamy i prześladowcy ze szkoły nie pozwalają mu przejść tego okresu spokojnie.

Historia Mikołaja zahacza o wiele aspektów - relacją z rodzicami, relacje koleżeńskie, zauroczenia, ale też wygląd i akceptacja siebie.

Jako dorosła osoba mogę powiedzieć, że dla mnie są to rzeczy już "przerobione podczas życia". Dla młodego nastolatka może to być świetna historia, która otworzy oczy i pokażę nowe spojrzenie na świat. Że nie zawsze wszystko jest kolorowe, że nieraz musimy się z czymś zmierzyć.

Myślę, że w wolnej chwili rodzice też powinni sięgnąć po te książkę. Nie jest to poradnik, lecz może ona ukazać perspektywę dziecka, które jest nieco zagubione i szuka siebie.

Z całego serduszka polecam ją każdemu - chwila rozmyślań nad tym tematem może ukazać, jak ważne są to tematy, które przecież na co dzień pojawią się wśród ludzi, a często się o nich nie mówi.

https://www.instagram.com/p/CpgIcc-NoFo/

8 marzec 2023 18:47

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl