Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Jak uwolnić się od przeszłości i zacząć nowe życie

| Dodano: 12 czerwiec 2019 | Dodana przez: Monika Urban

Share

Okładka

Twoja ocena

Poznaj sposób na pokonanie traumy i trudnych doświadczeń z dzieciństwa

Osoby wychowywane przez niedojrzałych emocjonalnie, niedostępnych i egoistycznych rodziców często doświadczają utrzymujących się uczuć złości, samotności, zdrady i porzucenia. W dzieciństwie ich potrzeby emocjonalne nie były zaspokajane, a zachowanie rodziców wymuszało wzięcie na siebie odpowiedzialności w stopniu odpowiednim dla dorosłych . Autorka tej przełomowej książki udowadnia, że można sobie poradzić nawet z trudną przeszłością i zacząć się cieszyć życiem.

Lindsay Gibson dzieli trudnych rodziców na cztery typy i ujawnia destrukcyjny wpływ, jaki wywierają na psychikę i życie emocjonalne swoich dzieci. Opierając się na licznych przykładach, pokazuje, jak wyleczyć cierpienie wynikające z przeszłych doświadczeń oraz jak odzyskać swoje prawdziwe „ja”. Książka ta uczy, w jaki sposób kontrolować reakcje na zachowania niedojrzałych rodziców i unikać rozczarowań, a także budować nowe, pozytywne relacje. To doskonała pozycja zarówno dla osób chcących poradzić sobie z trudnym dzieciństwem, jak i specjalistów – psychologów i psychoterapeutów.

„Z kart książki Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców przeziera mądrość i serce doświadczonej terapeutki oraz umysł badaczki, która poświęciła wiele lat na poznawanie badań i teorii psychologicznych. W swojej książce Lindsay C. Gibson harmonijnie łączy imponującą wiedzę z zaczerpniętymi z życia opisami doświadczeń klientów, co daje w rezultacie przystępną i fascynującą lekturę. Celem książki nie jest poszukiwanie winnych, lecz dogłębne zrozumienie siebie i zdobycie wiedzy, która przynosi uzdrowienie”.
Dr psychologii Esther Lerman Freeman wykładowca psychologii klinicznej w Oregon Health and Science University School of Medicine

„Dzieci nie mogą sobie wybrać rodziców. Niestety wiele osób przeżywa w dzieciństwie udrękę, która oddziałuje na całe ich życie – są wychowywani przez niedojrzałych emocjonalnie, zaniedbujących ich rodziców. Z właściwą sobie mądrością i współczuciem Lindsay C. Gibson umożliwia czytelnikowi rozpoznanie i lepsze zrozumienie tego typu toksycznych relacji, jak również podążanie nowymi, ścieżkami prowadzącymi do uleczenia. Książka ta oferuje niezwykłą szansę na to, aby sobie pomóc, stanowi też doskonałe kompendium wiedzy, które terapeuci mogą polecać swoim potrzebującym wsparcia klientom”.
Dr Thomas F. Cash, emerytowany profesor psychologii na Old Dominion University, autor książki The Body Image Workbook

„Książka Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców autorstwa Lindsay C. Gibson to przenikliwy i pełen empatii przewodnik dla każdej osoby, która próbuje zrozumieć i przezwyciężyć długofalowe skutki dorastania w rodzinie cechującej się chłodem emocjonalnym. Znajdziesz w niej mądre rady i proste ćwiczenia, które pomogą ci odrzucić stare wzorce, nawiązać głębszą więź z samym sobą i innymi oraz stać się w końcu osobą, jaką zawsze miałeś być”.
Dr Ronald J. Frederick, psycholog i autor książki Living Like You Mean It

Lindsay C. Gibson, PsyD, jest psychologiem klinicznym prowadzącym praktykę prywatną. Specjalizuje się w terapii indywidualnej skierowanej do dorosłych dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Jest autorką książki Who You Were Meant to Be, a także publicystką czasopisma „Tidewater Women”. W przeszłości pracowała jako wykładowca psychologii w College of William and Mary oraz na uniwersytecie Old Dominion. Gibson mieszka i pracuje w Virginia Beach w stanie Wirginia.

Źródło: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3157,strona,Dorosle_dzieci_niedojrzalych_emocjonalnie_rodzicow,katid,47.html ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Jak uwolnić się od przeszłości i zacząć nowe życie"

Opinia

Awatar użytkownika

Dzięki tej książce można się wiele nauczyć.
Jaki wpływ mają na nas rodzice i dzieciństwo? Niewyobrażalny.
Czytając tą książkę właśnie to można sobie uświadomić, jak niewiele wiemy o tym ile rzeczy wynosimy z czasów bycia dzieckiem, jak bardzo rodzice sprawiają, że wiele razy czujemy się gorsi, trzymamy w sobie te wszystkie "potwory", bo przecież jak nam wmówiono: rodzic ma zawsze rację.

12 czerwiec 2019 17:42

Opinia

Awatar użytkownika

Poradnik dla osób, które miały niedojrzałych emocjonalnie (NE) rodziców, a skutki trudnego dzieciństwa prowadzą do kłopotów w życiu dorosłym. Autorka przedstawia typy NE rodziców i radzi jak układać sobie z nimi stosunki. Mamy też wskazówki jak samemu osiągnąć dojrzałość emocjonalną i tworzyć głębokie, satysfakcjonujące związki. Niezwykle inspirująca, bogata w idee i cenne porady książka.

Książka, napisana przez amerykańską psycholożkę, to ważna pozycja dla osób, których rodzice mieli problemy emocjonalne i przekazali swoim potomkom. A owe dzieci, gdy osiągną dorosłość często przeżywają „głęboką samotność emocjonalną pomimo padających ze strony innych ludzi zapewnień o miłości i silnej więzi.” Ludzie ci często mają słabe poczucie własnej tożsamości. „Nawet sukcesy odnoszone w dorosłości nie zatrą do końca skutków braku bliskości z rodzicami we wcześniejszym okresie życia.”

Dostajemy znakomitą charakterystykę ludzi niedojrzałych emocjonalnie (dalej NE). Na przykład nie lubią mówić o swoich uczuciach, zamiast tego „zdają się oczekiwać, że inni będą czytać im w myślach i często prędko wpadają w złość, jeśli ktoś wystarczająco szybko nie odgadnie ich życzeń.” Poznajemy też cztery typy NE rodziców: zdeterminowani, emocjonalni, bierni i odtrącający. Na przykład bierni rodzice mogą nawiązywać dobry kontakt emocjonalny z dzieckiem, ale uciekają, gdy potomek potrzebuje wsparcia; bardzo szybko dziecko przekonuje się, że nie może na nich liczyć. Poza tym bierni rodzice często wiążą się z dominującymi osobowościami, którym ulegają.

Autorka szczegółowo opisuje jak dzieci reagują na NE rodziców, wykształcają one pozorną tożsamość, która stopniowo zastępuje ich prawdziwe„ja”. Pozorna tożsamość może się np. opierać na następującym przekonaniu: „Będę postępować w sposób tak pełen poświęcenia, że inni ludzie będą mnie wychwalać i kochać” Poza tym dzieci przejawiają „dwa główne style radzenia sobie w reakcji na NE rodzicielstwo: eksternalizację lub internalizację. Eksternalizatorzy oczekują, że rozwiązanie ich problemów przyjdzie z zewnątrz, podczas gdy internalizatorzy w poszukiwaniu rozwiązania problemu zwracają się najczęściej ku własnemu wnętrzu.” Fascynująca jest obszerna dyskusja o tych dwóch typach osobowości.

Oprócz opisów mamy też porady, autorka pisze jak skutecznie postępować z NE osobami, po pierwsze trzeba ocenić stopień dojrzałości emocjonalnej bliskich nam osób. Po drugie z NE osobami lepiej wchodzić w neutralne, grzeczne kontakty, zamiast próbować nawiązać z nim bliską więź opartą na bliskości emocjonalnej. Są też przypadki trudne, np. rodzice mający złe intencje wobec swoich dzieci: „zadawanie im bólu i wzbudzanie w nich frustracji po prostu sprawia im radość.” Zawieszenia kontaktów z takich rodzicami może się okazać najlepszym rozwiązaniem.

Autorka pisze też, jakie nawyki winniśmy wykształcić aby w sposób dojrzały odnosić się do innych. A także jak wchodzić w głębokie, satysfakcjonujące związki z osobami dojrzałymi emocjonalnie.

Jest w książce dużo więcej inspirujących myśli i porad, zainteresowanych odsyłam do lektury.

Dostaliśmy znakomicie napisaną pozycję, niezwykle jasno przedstawiającą trudne problemy egzystencjalne i psychologiczne, oraz będącą olbrzymią pomocą dla wszystkich, którzy zmagają się z problemem złożonych relacji z rodzicami. Polecam z całego serca.

12 czerwiec 2019 17:41

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy