Chłopcy

| Dodano: 1 czerwiec 2015 | Dodana przez: Judyta Aleksandra Niemiec

Share

Okładka

Twoja ocena

40-letni neurochirurg Jakub Solański, świeżo po rozwodzie, przeżywa drugą młodość, objawiającą się intensywnymi romansami. Wpływa to istotnie na sposób widzenia świata przez jego 11-letniego syna Mateusza; tym mocniej, iż przedmiotem licznych podbojów miłosnych ojca są matki szkolnych kolegów i koleżanek chłopca. Ostra obyczajowo, a jednocześnie pełna ciętego humoru i niepozbawiona szczerych wzruszeń powieść Andrzeja Saramonowicza, przypomina jego najbardziej znane filmowe megahity: TESTOSTERON i LEJDIS. Idzie jednak o krok dalej: jest przenikliwą dekonstrukcją wielkomiejskiej klasy średniej, która w pogoni za nieustannym kolekcjonowaniem życiowych podniet zapomina, że – trawestując Milana Kunderę – „życie jest gdzie indziej”: w miłości rozumianej jako odpowiedzialność i poświęcenie, a nie łapczywie wprowadzany do serc i podbrzuszy ekstatyczny narkotyk.


Dziś kobiety mówią: nie traktuj mnie jak niewolnicę, bo czasy waszej infantylnej dominacji już zdechły i śmierdzą w grobie dziejów. Teraz żadna viagra wam nie pomoże. Teraz jest era kobiet. Aktualnie my się deklinujemy: ja, mnie, mi, moje, ze mną, o mnie i niech będzie pochwa na wieki wieków amen. A tobie, mężczyzno, od dziś biada, prostata i sikanie na siedząco. Ale ja mam czterdzieści lat i jestem wreszcie szczęśliwy. Bo żeby poczuć się naprawdę szczęśliwym w tym wieku potrzebne są właściwie tylko dwa warunki: udanie się ożenić, a potem równie udanie rozwieść.

Jakub Solański


Mam dopiero jedenaście lat i tylko sto pięćdziesiąt dwa centymetry wzrostu. I jestem dzieckiem. Ale jestem też mężczyzną. I wiem, że z wszystkich ważnych spraw w życiu mężczyzny najważniejsza jest przyjaźń.

Mateusz Solański

Dostępna w

Opinie o: "Chłopcy"

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy