Zapomnę imię twoje

| Dodano: 9 styczeń 2014 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Autorka „Zapomnę imię twoje” Marta Grzebuła z d. Łukomska, pseudonim „Jarzębina”, rodowita wrocławianka (urodzona 22 listopada 1960 roku), miłość do literatury wyniosła z domu rodzinnego. Już od wczesnego dzieciństwa wyróżniała się na tle innych dzieci, bo w przeciwieństwie do nich zamiast bawić się na podwórku wolała oddawać się pasji czytania książek, którą zaszczepili jej rodzice. Całe swoje życie związała z rodzinnym miastem: stąd pochodzą jej najpiękniejsze wspomnienia, tutaj dorastała, tu otrzymała edukację i tutaj powstawały jej pierwsze próby pisarskie. Jak sama podkreśla, pozostaje pod ogromnym wpływem poezji J. Słowackiego, A. Mickiewicza czy A. Asnyka.
„Zapomnę imię twoje” to opowieść o samotności, o przeciwnościach losu, o kruchości naszego życia, o cierpieniu i walce z samym sobą, o konfrontacji życia i śmierci. To jednak przede wszystkim książka o miłości. Ale o miłości trudnej, przed którą bohaterka ucieka, broni się, nie chce poddać się temu uczuciu.
Prostota stylu i zrozumiały język powieści ukazują szarą teraźniejszość starzejącej się kobiety przeplataną wspomnieniami zniewolonej i upodlonej po upadku Powstania Warszawskiego młodej dziewczyny – odważnej, pełnej godności i poczucia przynależności do zgnębionego wojną narodu. Czy jej poświęcenie było potrzebne? Czy zdołała zapomnieć...

Źródło: lubimyczytac.pl

Dostępna w

Opinie o: "Zapomnę imię twoje"

Opinia

Miłość i życie

Awatar użytkownika

Świetna opowieść o miłości ale miłości nie takiej prostej. Bohaterka to dziewczyna, która po przeżytej wojnie stara się ułożyć sobie życie i z uwagi na traumę nie jest to proste.

3 pażdziernik 2014 11:38

Nowa opinia

Recenzje dla: "Zapomnę imię twoje"

Recenzja pochodzi z portalu lubimyczytac.pl

"Powieść o samotności o walce tak naprawdę z samym sobą, walka z demonami przeszłości a wszystko to w naszym kraju główna bohaterka może równie dobrze być i moja sąsiadką Ta powieść ujęła mnie tematyką łagodnym refleksyjnym stylem ale nie tylko coś mi jeszcze uświadomiła, że i moja babcia ma własną historię może ktoś z nas, młodych powie, "to nie dla mnie" ja myślę jednak, że jest wręcz odwrotnie. Ta powieść jest adresowana właśnie do nas, młodych. Losy bohaterki jakże inne nie znane mi emocje i problemy zmusiły...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl