Epizod na dwa serca

| Dodano: 9 styczeń 2014 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Marta Grzebuła - urodzona w 1960 r., pisze wiersze i opowiadania od siedemnastego roku życia. Jej twórczość to zarówno wypadkowa własnych przeżyć, jak i obserwacji i analizy postaw innych. Nie ma tu jednak ocen, lecz próba zrozumienia; ta wrażliwość przejawia się w refleksyjnym stylu. Autorka ukazuje czytelnikowi aspekty życia, z którymi ona musiała się zmierzyć, nie zapominając jednak tego, że na cierpienie czy radość nie ma wyłączności. Jej twórczość zmusza czytelnika do refleksji, pokazując, jak szybko mogą się zmieniać priorytety: co dziś jest ważne, jutro stanie się nieistotne. Marta Grzebuła daje świadectwo, że spośród wszystkich darów jakie otrzymujemy, najcenniejszy jest tylko jeden... życie.


Magdalena przeżyła piekło u boku męża - alkoholika. Teraz chce zmienić życie, swoje oraz Adama, jej syna, i zacząć wszystko od nowa. Ale czy jej się uda? Czy zwyciężą cienie z przeszłości, które do dziś czają się w jej mieszkaniu? I jak potraktuje Adriana, młodszego kolegę z pracy, który znalazł w niej ciepło, mądrość i piękno? Może na drodze stanie strach przed zranieniem? Czy to będzie tylko epizod na dwa serca? A może coś więcej?

RECENZJA z lubimyczytac.pl
"Ułożyć świat na nowo


Po raz pierwszy miałam okazję przeczytać książkę autorstwa Marty Grzebuły. "Epizod na dwa serca" to współczesna powieść obyczajowa, której główną bohaterką jest Magdalena. Kobieta po przejściach i z przeszłością, mająca za sobą nieudane małżeństwo z Tomaszem, który z kochającego męża i ojca zamienił się w alkoholika z priorytetem w postaci wódki i kolegów. Magda odeszła od Tomasza. Miała dość awantur, podbierania pieniędzy i życia w oparach alkoholu. Po rozwodzie Magdalena próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Ma oparcie w mamie i nastoletnim synu Adamie. Nasza bohaterka odradza się do życia po koszmarze bycia z pijakiem niczym roślina na którą spadł deszcz po długotrwałej suszy. Ten proces dla niej nie jest łatwy. Znajduje pracę, która daje jej poczucie zawodowego spełnienia i finansowej stabilizacji. W życie pani psycholog, bo w takim zawodzie pracuje Magda wkracza również pewien mężczyzna.
Czy połamana na duszy kobieta zapomni o przykrych doświadczeniach z poprzedniego związku i da szansę Adrianowi ? Czy odważy się na zaufanie młodszemu od siebie ?
Powieść pt. "Epizod na dwa serca" nie jest zbyt obszerna. Opowiada historię z życia wzięta, która pewnie nie raz zdarzyła się w rzeczywistości. Główna bohaterka jest kobietą obolałą i nieco zagubioną w życiu. Nic dziwnego, małżeństwo z alkoholikiem potrafi uczynić wiele zła. Magda musi na nowo stanąć w życiu na nogi, zbudować szczęśliwy i bezpieczny dom dla swojego syna, któremu z pewnością brakuje szczególnie w wieku dorastania dobrego ojca. Adam jest dla mamy całym światem , podporą i pociechą. Postać tego młodego chłopca, już prawie mężczyzny bardzo mi się spodobała i zaimponowała. Czym ? Dojrzałością i odpowiedzialnością, której brakło jego ojcu. Cóż, Tomasz okazał się ofiarą i wiernym poddanym butelki, co nie wyszło mu na dobre. Wprawdzie przestał pić, ale bardzo wiele stracił. A Magdalena ? No cóż, ta pokrzywdzona przez partnera kobieta ma zgoła odmienny charakter od mojego. Z opisu nie pasuje kompletnie do wykonywanego przez siebie zawodu. Magda zachowuje się niczym owładnięta burzą hormonów nastolatka. Sama nie wie czego chce. Umawia się na randki, choć nie myśli o poważnym związku. Bawi się uczuciami, które może czuć druga strona. No i pokazuje się na kacu synowi. Przecież ten chłopak już dość przeszedł przez pijanego rodzica. Oj miałam ochotę pogrozić jej palcem i potrząsnąć nierozsądną mamą ! Tym samym ta postać nie zaskarbiła sobie mojej sympatii i uznania.


Książki nie porwała mnie, ale i nie nudziła. Jej akcja moim zdaniem w większości poza zakończeniem toczy się troszkę byt leniwie, zbyt wolno. Brak jej dynamizmu i energii. Za to zakończenie jest bardzo emocjonujące i ekscytujące. Spodobały mi się też bardzo opisy scen intymnych, które są przedstawione ze smakiem i wyrafinowaniem. Powieść oceniam na czwórkę z dużym plusem."

Źródło: lubimyczytac.pl

Dostępna w

Opinie o: "Epizod na dwa serca"

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl