Im. Jana Kochanowskiego w BN

Obrazek artykułu
Pisarze, poeci, literaturoznawcy, aktorzy i muzycy spotkają się po raz czwarty na Imieninach Jana Kochanowskiego. Kiedy awangarda jest awangardowa? Czy pisarze lubią krew? Komu potrzebne są nagrody literackie? - w tym roku będziemy eksperymentować, pytać i szukać odpowiedzi.

20 czerwca Ogród Krasińskich stanie się literackim sercem Warszawy. Biblioteka Narodowa zaprasza do Ogrodu Krasińskich na 4. edycję Imienin Jana Kochanowskiego. W programie znalazły się między innymi spotkania z pisarzami, rozmowy o Franciszce i Stefanie Themersonach, mecz literacki na utwory awangardowe oraz spotkania klubów książki. Wszystko odbędzie się na trzech scenach w towarzystwie kilkudziesięciu wydawnictw oraz najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni.


Tematem przewodnim 4. edycji Imienin będzie twórczość Franciszki i Stefana Themersonów, jednych z najbardziej oryginalnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX w.


Jan Gondowicz, Klara Kopcińska i Robert Pruszczyński będą rozmawiać o tym, czy Wykład profesora Mma z 1953 nadal jest wywrotowy, a następnie w trakcie literackiego meczu aktorzy i dziennikarze zmierzą się z fragmentami powieści Stefana.


Themersonowie to autorzy najciekawszych polskich bajek dla dzieci. Dlatego w programie Imienin nie zbrakło wydarzeń dla najmłodszych. Wieczorynkę Święty Franciszek na podstawie opery Stefana Themersona wyreżyseruje Tomasz Cyz, a Józef Wilkoń poprowadzi zajęcia działające na wyobraźnie zatytułowane Wilkoń i Wilk. Poza tym, warsztaty z elementami biblioterapii oraz Koncercik na oko i ucho z udziałem samych dzieci.


Całodniowy program zakończy energetyczny dansing z zespołem Mitch & Mitch.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl