Czy wiesz, że pierwszy strajk kobiet wybuchł w Żyrardowie?

Okładka
Nie w stołecznej Warszawie, nie w drugiej co do wielkości Łodzi, tylko w niewielkim Żyrardowie. Wywołały go kobiety. Pierwszy w historii ludzkości strajk kobiet. Trwał 5 dni i zakończył się krwawym stłumieniem protestów przez rosyjskich żołnierzy i oddział Kozaków.

 


 

O tych mało znanych wydarzeniach opowiedziała rekonstrukcja „Strajk Szpularek - Historia Prawdziwa” - wzięli w niej udział rekonstruktorzy w tradycyjnych strojach żyrardowskich szpularek i robotników. Dramatyczne wydarzenia tamtych dni opisał również Przemysław Lis Markiewicz w książce - Żyrardów.

 

Dlaczego zaciekawiła mnie ta książka?

 

Autor opisał dobitnie walkę szpularek o godne życie. Pisarz podkreślił, że prawa trzeba sobie wywalczyć, często płacąc krwią, upokorzeniem, biedą. Pisząc o dawnych realiach, w których przedstawicielki płci pięknej musiały pracować, rodzić i wychowywać dzieci, głęboko się wzruszał, a także rozmyślał o Ukraińcach, walczących z rosyjską agresją. Pragnął pokazać współczesnym Siłaczkom, że powielają piękne wzorce z przeszłości.

 

Autor uważa, pod czym mogę się również podpisać:

 

"Za mało się uczy młodych Polaków o ruchu robotniczym. Nie wyjaśnia im się, czym był socjalizm i jak on był przełomowy z punktu widzenia czasów współczesnych. Całość dorobku praw człowieka i obywatela to zasługa socjalistów. Nie zaś kleru czy fabrykantów".

 

Uważam, że cały strajk szpularek był pięknym przykładem solidarności. Z początku strajkowały pojedyncze osoby, a później dołączały się kolejne, które w ogóle nie miały postulatów, na przykład tkacze. Oni mogli tylko stracić, ale poparli kobiety. To było przepiękne.


„Żyrardów” ukazuje ciężką, głodową pracę kobiet i dzieci. Wycieńczenie psychofizyczne, głód, rodzenie dzieci w spartańskich warunkach, niańczenie pociech po nocach, suchoty oraz śmierć, która często przychodziła w wieku trzydziestu paru lat. Warto poznać jak żyrardowskie szpularki walczyły o swe prawa - a ta książka doskonale to ukazuje.

 

Warto poznać historię tamtych dni, poczuć atmosferę tamtych lat. Ciemne zadymione ulice, patrolowane przez carskie wojsko wprowadzały atmosferę niepokoju i niepewności... Oddajmy im hołd...  Uczcijmy bohaterskie szpularki, które w 1883 roku wywołały jeden z największych strajków na terenie Królestwa Polskiego. Zobaczmy jak wyglądało życie w dawnej osadzie fabrycznej żyrardowskiej fabryki lnu. Doskonale przedstawiona historia.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl