„Bork” niezwykła historia z Warmii Mazur już wkrótce w księgarniach

Obrazek artykułu
Powieść „Bork”, czyli dziejąca się w scenerii Warmii i Mazur historia pewnej prastarej klątwy, pod koniec lipca trafi do księgarń.

Akcja ma swój początek w XIX wieku. Klątwa sięga czasów, gdy Mazury nie były jeszcze Mazurami, a ich terytorium podzielone było pomiędzy plemiona pruskie. To pełna magii, demonów, czarów opowieść o walce dobra ze złem. Autor, debiutujący w roli pisarza Marcin Hawryło, odwołuje się w niej do motywów z wierzeń i podań ludowych. Nawiązuje też do autentycznych wydarzeń i postaci ważnych dla historii Mazur, a zwłaszcza dla Mrągowa (ówczesnego Żądźborka, a potem Sensburga) i jego okolic. Ważnym wątkiem powieści jest też miłość. 

- Opowieść Marcina Hawryło obejmuje czasy historyczne, ale pasja, z jaką opowiada o „ziemi pruskiej” jest jak najbardziej współczesna – rekomenduje na okładce prof. Zbigniew Chojnowski – polski poeta, historyk literatury, krytyk literacki.  Obszar Warmii i Mazur, a lepiej byłoby powiedzieć dawnych Prus Wschodnich odsłania się tu jako tajemnicza część Europy. Czytelnikom tej prozy zaimponuje nie tylko wciągająca w wir wydarzeń narracja, ale również erudycja o słabo znanych i nieznanych dziejach i kulturze regionu, kojarzonego powszechnie, i nie zawsze słusznie, z wakacyjną beztroską – dodaje prof. Chojnowski.


Inna recenzentka, Karolina Bilska, redaktorka magazynu „Twoja Księgarnia” poleca ją szczególnie kobietom: - Autor użył bogatego repertuaru feministycznych toposów, tematów, postaci i wątków. Czytamy m.in. o kobiecej genealogii, cielesności i macierzyństwie jako źródłach cierpienia kobiet, relacjach między nimi, szczególnie tych trudnych – balansujących na granicy miłości i nienawiści. I zapewne, gdybym nie znała imienia i nazwiska autora, stereotypowo orzekłabym, że autorką powieści jest kobieta!  – nie kryje zaskoczenia redaktorka „Twoja Księgarnia”.


Ponadto w kwietniu 2014 roku książka zdobyła główną nagrodę w konkursie literackim „Moja własna książka”, zorganizowanym przez portal Rozpisani.pl (Grupa PWN) i Książnicę Polską w Olsztynie.  Wydanie najlepszej powieści, której akcja toczy się na Warmii i Mazurach było nagrodą w tym konkursie.


Marcin Hawryło ma 41 lat. Mieszka wraz z rodziną w południowo-zachodniej Anglii. Nad powieścią „Bork” pracował trzy lata, głównie podczas wakacji spędzanych w swoim mazurskim domu, w książkowych Brejdynach. Sporo pisał też w Anglii – część opowieści powstała w londyńskim metrze. Kiedy pisze słucha muzyki Michała Lorenca. Obecnie pracuje nad kolejnym tomem i kontynuacją – planuje, że całą historię zamknie w trzech tomach.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl