Ryszard Grobelny

| Dodano: 20 luty 2015 | Dodana przez: Aga Pietruszewska
Awatar użytkownika
Ryszard Grobelny (ur. 17 kwietnia 1963 w Poznaniu) – polski samorządowiec, polityk i ekonomista, od 1998 do 2014 prezydent Poznania.
Absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1987 ukończył studia z zakresu planowania i finansów gospodarki narodowej na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Temat jego pracy magisterskiej, obronionej z wyróżnieniem, brzmiał Samodzielność rad narodowych stopnia podstawowego w planowaniu terytorialnym. Analiza przepisów prawa i działalności praktycznej wybranych miast i gmin województwa poznańskiego. Następnie podjął pracę naukową na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

W 1990 uzyskał mandat radnego poznańskiej rady miasta, zasiadał w niej do 2002 przez trzy kolejne kadencje. W 1991 wstąpił do Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a następnie do Unii Wolności. W 1992 wszedł w skład zarządu miasta. 14 grudnia 1998 rada miasta III kadencji wybrała go na urząd prezydenta Poznania.

W 2002, gdy wprowadzono wybory bezpośrednie na to stanowisko, startował jako kandydat niezależny, popierany przez Platformę Obywatelską. Zwyciężył w II turze, wygrywając ze swoim poprzednikiem na tym stanowisku, Wojciechem Szczęsnym Kaczmarkiem, uzyskując poparcie 65,81% głosujących. W 2003 objął funkcję prezesa Związku Miast Polskich, zastępując Piotra Uszoka. W 2005 zakazał organizacji w Poznaniu Marszu Równości. Decyzję tę oraz utrzymującą ją decyzję wojewody wielkopolskiego Andrzeja Nowakowskiego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił jako niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa polskiego i międzynarodowego.

W wyborach w 2006 Ryszard Grobelny postanowił ubiegać się o trzecią kadencję jako kandydat niezależny. W drugiej turze wygrał z kandydatką Platformy Obywatelskiej, Marią Pasło-Wiśniewską, otrzymując 58,83% głosów.

W 2010 wstąpił do Platformy Obywatelskiej[4]. We wrześniu 2010 zawiesił członkostwo w PO po tym, jak nie uzyskał rekomendacji partii w wyborach na prezydenta Poznania. 5 grudnia 2010 uzyskał reelekcję na urząd prezydenta Poznania.

W 2014 zainicjował powstanie KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska, który uzyskał dwa mandaty w sejmiku wielkopolskim V kadencji (jeden z nich przypadł jemu samemu). Z ramienia tego samego komitetu ponownie wystartował na prezydenta Poznania, przechodząc do drugiej tury. W głosowaniu z 30 listopada 2014 przegrał z Jackiem Jaśkowiakiem z Platformy Obywatelskiej, otrzymując 40,9% głosów ważnych.

Źródło: wikipedia

Książki autora

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku