19. kwartalnik Bliza - "Przestrzeń i architektura"

Obrazek artykułu
Zapraszamy na drugą, premierową odsłonę 19. Blizy zatytułowanej "Przestrzeń i architektura". Kwartalnik jest jednym z "gości" specjalnego Literackiego Atelier, które towarzyszyć będzie tegorocznej Nagrodzie Literackiej GDYNIA. Bliza do kupienia na miejscu, a w numerze nie tylko doskonały tekst autorstwa Filipa Springera "O estetyczny mesjanizm", ale również obszerny wywiad z przewodniczącą kapituły nagrody, pisarką i tłumaczką Małgorzatą Łukasiewicz.

W numerze:

Rozpoczynamy Dni IX edycji Nagrody Literackiej GDYNIA – 27-29 czerwca 2014 r. Tradycyjne Literaturomanie, czyli spotkania miłośników literatury, odbywają się w tym roku po raz pierwszy w nowej przestrzeni – Teatrze Gdynia Główna. W programie: debaty z Nominowanymi poetami, prozaikami, eseistami i tłumaczami, rozmowy z mistrzami słowa oraz koncerty. W tym roku po raz pierwszy do grona Laureatów GDYNI dołączy zdobywca czwartej Kostki Literackiej w nowej nagradzanej kategorii, jaką jest przekład na język polski.

 

W ramach Literaturomanii - (27.06) czytelnicy mają okazję spotkać się z ponad dwudziestoma pisarzami. Przewodnicząca Kapituły Małgorzata Łukasiewicz opowie o przekładzie i pracy tłumacza, natomiast prof. Piotr Śliwiński w rozmowie zatytułowanej „Czesław Miłosz – Stan poetycki” spotka się na scenie z Andrzejem Franaszkiem. Ten pierwszy dzień Literaturomanii muzycznie ubarwi najnowsza, zbierająca doskonałe recenzje odsłona formacji Olbrzym i Kurdupel zatytułowana „Work”. Słuchacze będą mogli liczyć na niczym nieskrępowaną improwizację jazzową i żywe wizualizacje.

 

29 czerwca, o godz. 16:00, w Teatrze Gdynia Główna odbędą się Spotkania z Laureatami. Wciąż jeszcze pełni emocji zdobywcy Kostek Literackich w czterech kategoriach będą rozmawiać o swojej twórczości i odpowiadać na pytania czytelników. Spotkania poprowadzą: dziennikarz TVP Kultura Michał Chaciński oraz badacz literatury prof. Piotr Śliwiński. Tegoroczne Literaturomanie zakończą Hatifnats. Po ogromnych sukcesach ich płyty „Before It Is Too Late”,  swoim nowym materiałem podzielą się z Gośćmi GDYNI.

 

W tym roku premierowo powstanie w Teatrze Gdynia Główna nowa literacka przestrzeń. W Literackim Atelier pojawią się m.in. Księgarnia Vademecum ze stoiskiem obowiązkowych książek dla fanów NLG; Muzeum Emigracji w Gdyni, które po raz pierwszy prezentuje słuchowiska radiowe; Miejska Biblioteka Publiczna dedykująca czytelnikom „uwolnione” książki; kawiarnia Chwila MOMENT i jej autorskie, ale jednocześnie ulubione kanapki Ernesta Hemingwaya i Oscara Wilde’a. Jest też kwartalnik „Bliza”, a w nim wywiad z Przewodniczącą  Kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA Małgorzatą Łukasiewicz.

 

Gala Finałowa, podczas której poznamy tegorocznych Laureatów NLG w czterech kategoriach, będzie transmitowana na żywo w TVP Kultura 28 czerwca 2014 r., o godz. 17:35. Retransmisja Gali ukaże się w TVP Gdańsk, 28 czerwca, o godz. 20:00.

 

Nagroda Literacka GDYNIA
została ustanowiona w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha SZCZURKA, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć polskich twórców. Jest przyznawana corocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. NLG jest rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. Nagroda nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności. Pod szyldem „GDYNI” przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze, społeczne przedsięwzięcia.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl