Znaczenie arteterapii w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym.

Obrazek artykułu
Wszyscy doskonale wiemy, jak wielkie znaczenie ma dla ludzi sztuka. Podziwiamy ją, chcemy z nią obcować, a często także samodzielnie tworzyć. Wiedzieć jednak trzeba, że sztuka może być także niezwykle ważna w kontekście edukacyjnym, szczególnie dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Wszyscy doskonale wiemy, jak wielkie znaczenie ma dla ludzi sztuka. Podziwiamy ją, chcemy z nią obcować, a często także samodzielnie tworzyć. Wiedzieć jednak trzeba, że sztuka może być także niezwykle ważna w kontekście edukacyjnym, szczególnie dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Czym jest arteterapia?

Jest to forma terapii, w której proces twórczy, a także sztuka sama w sobie wykorzystywana jest w celach terapeutycznych. Arteterapia może być wykorzystywana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, lecz nie da się ukryć, że to właśnie u najmłodszych, szczególnie w wieku przedszkolnym pozwala odnieść najlepsze efekty. Nie tylko wspiera umiejętności poznawcze malucha, lecz dodatkowo przyczynia się do wsparcia społecznego i emocjonalnego rozwoju dziecka. Oczywiście dodatkowo przyczynia się do znacznego rozwoju wyobraźni, kreatywnego myślenia, a także niewerbalnego wyrażania emocji i myśli. Nic więc dziwnego, że osoba, która ukończyła studia pedagogiczne, pewnie słyszała o tej technice lub wręcz ma ją doskonale opanowaną i stosuje ją w codziennych zajęciach.

Najważniejsze funkcje arteterapii

Każda osoba, która posiada licencjat pedagogika, doskonale wie, jakie są najważniejsze funkcje arteterapii. Osoby, które dopiero zdobywają na jej temat informacje i zastanawiają się, czy wybrać studia pedagogika przede wszystkim powinni poszerzyć swoją wiedzę w tym właśnie zakresie.

Zdecydowanie najważniejszą funkcją tej formy terapii jest dostarczenie dzieciom nowych wartościowych informacji. Funkcja edukacyjna jest bardzo ważna, aby dziecko mogło odnaleźć się w otaczającym go świecie. Oprócz tego wymienić trzeba także funkcję korekcyjną, która zwiększa akceptację siebie i wytwarza poczucie własnej wartości, ale też pomaga przystosować się do otaczającego świata. Na koniec wspomnieć trzeba o funkcji rekreacyjnej pomagającej się zrelaksować i stworzyć warunki do odpoczynku, które są niezbędne do efektywnego zdobywania nowych umiejętności.

Jakie są najpopularniejsze formy arteterapii?

Arteterapia może swoje cele osiągać różnymi formami. Najczęściej wykorzystywana jest biblioterapia, która wykorzystuje literaturę, wiersze i poezję. Niezwykle dobre efekty pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym przynosi stosowanie plastykoterapii, która polega na tworzeniu np. rysunków lub prostych rzeźb. Osoby, które interesuje nauka na kierunku pedagogika studia zaoczne, bardzo chętnie zdobywają wiedzę na temat wykorzystywania arteterapii z użyciem muzyki. Mowa tu oczywiście o muzykoterapii, ale też choreoterapii, w której muzyka także odgrywa bardzo dużą rolę.

W przypadku pracy z małymi dziećmi w wieku przedszkolnym naprawdę rewelacyjne efekty przynosi stosowanie bajkoterapii. Poprzez różnego rodzaju opowiadania, przedstawiane historie mogą wpływać na poczucie bezpieczeństwa u dzieci, a także dawać im wskazówki, jak mogą się zachować i w jaki sposób zareagować w określonych sytuacjach, których będą codziennie doświadczały.

Czy o arteterapii uczą na studiach?

Arteterapia to bez wątpienia bardzo ciekawa forma pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Warto jednak przed jej zastosowaniem dowiedzieć się, czy jest to technika powszechnie popierana i np. uczy się o niej na studiach, czy może jest to jeszcze nowość, która nie została do końca poznana?

Analizując program, którego naucza pedagogika studia licencjackie, łatwo można wywnioskować, że arteterapia zajmuje w nim naprawdę ważne miejsce. Oczywiście w zależności od miejsca i wybranej uczelni jakość nauczania może być nieco różna. Jeśli chcemy dowiedzieć się o arteterapii powinniśmy wybrać studia na Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych. Wiele osób uważa, że całą potrzebną wiedzę da się zdobyć samodzielnie, lecz byłby to duży błąd. Prywatne studia są nie tylko lepsze ze względu na możliwość kontaktu z wysoko wykwalifikowaną kadrą profesorską, lecz ma się na nich do dyspozycji niezwykle dobrze wyposażone sale, atrakcyjne zajęcia, a także doskonały balans między praktyką a teorią w programie nauczania. Prywatne studia tego typu są zatem doskonałą inwestycją.

Jakie są zalety arteterapii?

Z jakiego konkretnie powodu warto zainteresować się arteterapią i jakie przynosi ona korzyści dla dzieci w wieku przedszkolnym? Wiedzieć trzeba, że ma ona kolosalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Stosowanie różnych form arteterapii i wykorzystywania jej szczególnych funkcji pozwala wspomóc dziecko w rozwoju jego zdolności poznawczych. Dziecko może efektywniej rozwijać swoje umiejętności, co oczywiście bardzo pozytywnie wpływać będzie na jego rozwój intelektualny, ale też emocjonalny. Oznacza to, że arteterapii to doskonała technika pracy z dziećmi zmagającymi się z różnego rodzaju problemami psychologicznymi. Jeśli malec ma kłopoty ze stresem, depresją lub nadmiernym lękiem, arteterapia może mu przynieść wiele dobrego. Praca poprzez sztukę wykształca umiejętność radzenia sobie ze swoimi słabościami i umożliwia zrozumienie swoich emocji. Są to bezcenne umiejętności, które pozwolą lepiej rozwinąć się młodemu człowiekowi w dorosłym już życiu.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl