Zaproszenie na wykład o Le Brunie i promocję książki

Obrazek artykułu
Zapraszamy na kolejny wykład w cyklu Oświeceniowa republika marzeń oraz promocję książki: Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie

Szanowni Państwo,


serdecznie zapraszamy na kolejny wykład w cyklu Oświeceniowa republika marzeń zorganizowany przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie we współpracy z Panem Profesorem Andrzejem Pieńkosem i Panem Profesorem Tadeuszem Cegielskim z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

11 maja 2016r. (środa) o godzinie 18.00 w Pałacu na Wyspie prof. Katarzyna Mikocka-Rachubowa pt. André Le Brun – „pierwszy rzeźbiarz" króla Stanisława Augusta

 

Twórczość Le Bruna była wysoko oceniana już w czasach mu współczesnych, o czym świadczą liczne wzmianki w rzymskiej prasie, we francuskojęzycznej literaturze podróżniczej czy w korespondencji ówczesnych osobistości. Przeważająca część jego artystycznego dorobku, składającego się z ponad 250 rzeźb i 120 rysunków, nie zachowała się i znana jest jedynie ze wzmianek archiwalnych. Na oeuvre Le Bruna miały wpływ – poznane przez niego w Rzymie – sztuka antyku i późnobarokowa rzeźba rzymska, ale w całej jego twórczości, tak rzeźbiarskiej, jak rysunkowej, widoczna jest przede wszystkim zależność od dzieł znanych mu z czasów paryskiej edukacji – nie tylko od współczesnej rzeźby francuskiej, ale także od wcześniejszej o niemal stulecie sztuki epoki Ludwika XIV, przeżywającej wówczas renesans na francuskiej scenie artystycznej. Przez długie lata działalności w obcych krajach artysta nigdy nie porzucił wiedzy i doświadczeń nabytych w rodzinnym mieście, tworząc przez całe życie w konwencjach wpojonych mu w latach młodzieńczych nauk.

 

Katarzyna Mikocka-Rachubowa  - prof. dr hab., historyk sztuki, profesor zwyczajny w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie kieruje Zakładem Historii Sztuk Plastycznych i Pracownią Sztuki Dawnej. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 80. była kierownikiem działu rzeźby w Muzeum Narodowym w Warszawie. Od 1990 r. pracuje w Instytucie Sztuki PAN.


Równie serdecznie zapraszamy na promocję książki:


Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie pod redakcją Anny Grześkowiak-Krwawicz 13 maja 2016r. (piątek) o godzinie 18:00 w Pałacu na Wyspie


Książka jest owocem cyklu wykładów zorganizowanych przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską Muzeum Łazienki Królewskie i Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Autorami tekstów są: Richard Butterwick-Pawlikowski, Maria Czeppe, Marek Dębowski, Dorota Dukwicz, Urszula Kosińska, Teresa Kostkiewiczowa, Agata Roćko, Angela Sołtys, Piotr Ugniewski i Zofia Zielińska.

 

Publikację zaprezentuje dr hab. Tomasz Chachulski, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN oraz Redaktorka tomu.

 

Ze wstępu prof. Anny Grześkowiak-Krwawicz: „Pamiętniki to nie tylko wydarzenia, to także, a nawet przede wszystkim ludzie. (...) Król posiadał nie tylko znakomite pióro, ale także dar obserwacji, umiejętność przedstawienia w krótkim opisie celnej charakterystyki prezentowanej osoby. W kilku linijkach potrafił nakreślić sylwetkę żywą, oddającą najważniejsze cechy danej postaci. (...) Obrazy nakreślone przez Stanisława Augusta pozostawiają jednak pewien niedosyt, czy może raczej rozbudzają apetyt na ciąg dalszy. Czytelnik chciałby dowiedzieć się więcej o opisywanych postaciach, poznać to, co król przemilczał, czasem świadomie, czasem dlatego, że nie uważał pewnych informacji za ważne, czasem po prostu z tego powodu, że pewnych faktów nie znał lub znać nie mógł, bądź dlatego, że wykraczały poza chronologiczne ramy narracji. Zaspokojeniu tej właśnie ciekawości, choć po części, służyć miały wykłady, które od września 2013 do czerwca 2014 roku odbywały się w Łazienkach Królewskich z inicjatywy gospodarza spotkań oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Uczestniczyli w nich najlepsi badacze dziejów XVIII wieku, starając się w popularnej formie zapoznać słuchaczy z aktualnym stanem wiedzy i najnowszymi wynikami badań nad epoką stanisławowską."


Serdecznie zapraszamy!

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl