Warszawa pin Pokaż mapę Przystanek Historia Marszałkowska 21/25, 00-628 Warszawa

Share

Promocja książki "Co nam zostało z tamtych lat. Dziedzictwo PRL" - Warszawa

Od: 16-11-2016 do: 16-11-2016
Event image
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki oraz Wydawnictwo Naukowe PWN zapraszają na promocję książki prof. Jerzego Eislera „Co nam zostało z tamtych lat. Dziedzictwo PRL”.
W dyskusji udział wezmą:

prof. Antoni Dudek, prof. Krzysztof Kosiński oraz autor – prof. Jerzy Eisler.
Spotkanie poprowadzi dziennikarz i publicysta – Marek Zając. wstęp wolny

Czym była Polska Rzeczpospolita Ludowa i co nam po niej pozostało w III Rzeczpospolitej?
Jaki był rzeczywisty klimat społeczny panujący w kraju w okresie stalinowskim?
Kim byli, gdzie pracowali, w jakich warunkach mieszkali, co jedli i jak się ubierali mieszkańcy Warszawy w okresie odbudowy ze zniszczeń wojennych?
Które peerelowskie mity i stereotypy przetrwały zmiany ustrojowe w Polsce?
Czy homo sovieticus jest w każdym z nas?

Książka opowiada zarówno o życiu codziennym Polaków w okresie PRL, jak i o ówczesnych wydarzeniach politycznych, kulturalnych, obyczajowych, a także o fenomenach społecznych. Autor nie stroni od refleksji wokół różnic i podobieństw tamtego czterdziestopięciolecia i III Rzeczpospolitej – głównie w sferze mentalności, polskich kompleksów, lęków i fobii. Do dziedzictwa minionego okresu zalicza między innymi roszczeniową postawę wobec państwa, silny syndrom autorytarny, niezachwianą wiarę w moc nakazów i zakazów, niezrozumienie procedur i zasad typowych dla państwa demokratycznego. Jako inne elementy odziedziczonego bagażu wskazuje zjawisko nadmiernej ostrożności w mówieniu o niektórych sprawach, strach przed braniem odpowiedzialności za podejmowane decyzje czy wreszcie brak szacunku dla prawdy jako wartości w życiu publicznym. Refleksje te prowadzą autora do zadania sobie pytania: „Dziedzictwo mentalne PRL jest tak wielkie, że podjąłem kiedyś nawet rozważania na temat tego, czy w ciągu tych czterdziestu pięciu lat powstał lub przynajmniej zaczął powstawać naród peerelowski?”.

Prof. dr hab. Jerzy Eisler – znawca dziejów PRL, a zarazem specjalista z zakresu najnowszej historii Francji. Autor m.in. Od monarchizmu do faszyzmu. Koncepcje polityczno-społeczne prawicy francuskiej 1918–1940 (1987), Kolaboracja we Francji 1940–1944 (1989) . Od 2002 r. pełni funkcję dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Od prawie 40 lat jest związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie od początku 2011 r. kieruje Zakładem Badań nad Dziejami Polski po 1945 r. Przez 15 lat w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego prowadził seminarium magisterskie i wykład monograficzny na temat dziejów Polski po II wojnie światowej. 

Autor i współautor blisko trzydziestu książek, prekursor badań na temat wydarzeń Marca 1968. W 2006 r. opublikował obszerną, bogatą faktograficznie i źródłowo monografię Polski rok 1968. Inne ważniejsze prace to: Zarys dziejów politycznych Polski 1944–1989 (1992), „Polskie miesiące”, czyli kryzys(y) w PRL (2008), Grudzień 1970. Geneza, przebieg, konsekwencje (wydanie drugie poprawione i uzupełnione: 2012), Siedmiu wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR.

Od 2 do 10000 znaków