Share

Konferencję prasową poświęconą premierze „Opowiadań” Zdzisława Beksińskiego - Warszawa

Od: 06-05-2015 do: 06-05-2015
Event image
6 maja Wydawnictwo Bosz zaprasza na konferencję prasową poświęconą premierze „Opowiadań” Zdzisława Beksińskiego.

Spotkanie odbędzie się w środę 6 maja o godz. 14. w Centrum Prasowym PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie.


Jak przekazała Aleksandra Fałkowska-Dziedzic, dyrektor ds. marketingu i promocji wydawnictwa Bosz, w dyskusji na temat opublikowanych po raz pierwszy tekstów literackich słynnego artysty wezmą udział Wiesław Banach (historyk sztuki, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, opiekun zbiorów pozostawionych przez artystę), Wiesław Ochman (śpiewak operowy, przyjaciel artysty) oraz Bogdan Szymanik (wydawca tekstów, dyrektor wydawnictwa Bosz). 


Do tej pory tylko wtajemniczeni wiedzieli, że Zdzisław Beksiński – genialny malarz i fotograf – zajmował się literaturą. W dziesiątą rocznicę śmierci artysty ujrzy światło dzienne zbiór tekstów odnalezionych w jego archiwach. „Opowiadania” pozwalają spojrzeć na twórczość wizjonera z zupełnie nowej, literackiej perspektywy.


Zdzisław Beksiński działał na niemal każdym polu artystycznym: malarskim, graficznym, fotograficznym, rzeźbiarskim, wzorniczym, dźwiękowym. Dzięki niezwykle sugestywnym obrazom zyskał światową sławę. Stronił od uwagi mediów, co w połączeniu z pełną niepokoju i grozy tematyką jego dzieł sprawiło, że jeszcze za życia zyskał miano artysty tajemniczego. Mroczną sławę dopełniła jego tragiczna śmierć: twórca został zamordowany we własnym domu w 2005 roku, zostawiając po sobie gigantyczną spuściznę artystyczną. Jej częścią jest twórczość literacka, do tej pory znana tylko najbliższym przyjaciołom.


Czym są „Opowiadania”? Co wnoszą do twórczości Zdzisława Beksińskiego, co mówią o nim samym? Niepublikowane wcześniej dzieła odsłaniają skomplikowaną naturę artysty. Twórca obnaża w nich swoje lęki i obsesje. Bywa brutalny. Wciąga czytelnika w niezwykłą, niekiedy mroczną rzeczywistość, do tej pory znaną z jego obrazów. Literacki świat Zdzisława Beksińskiego jest dziwacznym mechanizmem, pełnym spisków, niejasnych intencji i sennych pejzaży. Na kartach „Opowiadań” ludzie męczą się w nieudanych utopiach, światem rządzą bezlitośni władcy, a narrator cierpi na urojenia prześladowcze. Nieodłącznie towarzyszy mu poczucie zagrożenia.


„Opowiadania” ujawniają też dowcip, erudycję i błyskotliwość autora: jako pisarz Zdzisław Beksiński jest przewrotny, stosuje zaskakujące puenty i chętnie gra paradoksem. Flirtuje z sensacją i makabrą, osobiste wyznania swobodnie przeplata z rozważaniami filozoficznymi. Proza słynącego z bogactwa wyobraźni artysty jest efektem pracy ścisłego umysłu – teksty, niczym jego obrazy, skonstruowane są z dbałością o najmniejszy detal.


Od 2 do 10000 znaków