Tydzień Zakazanych Książek

Obrazek artykułu
Dziś, gdy półki w bibliotekach i księgarniach uginają się pod ciężarem książek , a telewizja i Internet bezustannie dostarcza informacji, trudno wyobrazić sobie, że ktokolwiek zacznie wybierać dzieła, które będzie wolno nam przeczytać.

Szeroko pojęta wolność słowa oraz literatury, jeszcze całkiem niedawno napotykała znaczące ograniczenia. Zakazane książki, zainteresowani zdobywali ukradkiem, a przeciętni nigdy nie zyskiwali nawet okazji aby poznać treści ograniczane cenzurą. W ten jakże prosty sposób, horyzonty społeczeństw zawężały się czyniąc chłonnymi niczym gąbka na propagandę, kiełkujące ideologie, podawane na tacy przekonania itp.


Pamięć o tych wydarzeniach, które cieniem okrywały czytelnictwo, nakazuje szanować wolność słowa oraz doceniać dzieła, które w określonym czasie z najróżniejszych względów zyskiwały pozycje zakazanych. W dniach od 21 do 28 września odbywa się celebracja książki „zakazanej”. Biblioteki mogą nawiązywać do tematyki, która odnajdzie swe miejsce w akcjach organizowanych na całym świecie. Nawet jeżeli w najbliższej okolicy, nie słychać o tym istotnym wydarzeniu sami możemy uczcić pamięć książki, wybrać kilka lub choć jedną pozycje z wytypowanej listy, i oddając się lekturze zastanowić dlaczego, właśnie ta pozycja musiała czekać na czytelników? Co skrywa w swym wnętrzu, i jak bardzo pobudza do myślenia, że swego czasu została uznana za zakazaną.


Listę zakazanych pozycji znajdziemy na stronie http://bibliosfera.net/zakazane-ksiazki-2014/ ,bardzo możliwe, że niektóre z nich stoją zakurzone na półce.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl