Spotkanie autorskie z Zygmuntem Miłoszewskim

Obrazek artykułu
W ramach cyklu Alfabet Literatury, 26 września odbędzie się spotkanie autorskie z Zygmuntem Miłoszewskim. Pisarz promuje swoją nową książkę pt. "Bezcenny".
Zygmunt Miłoszewski - prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy. Debiutował w 2004 roku na łamach „Polityki" opowiadaniem "Historia portfela", potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy "Domofon" i baśń dla dzieci "Góry Żmijowe". Na zamówienie Juliusza Machulskiego napisał scenariusz filmowy według "Domofonu". Książkę przetłumaczono na niemiecki, w przygotowaniu przekład niderlandzki. Jego powieść kryminalna "Uwikłanie" została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. Po ukazaniu się Domofonu Miłoszewski został okrzyknięty „polskim Stephenem Kingiem", gdy Jerzy Pilch przeczytał Uwikłanie, uznał je za doskonały polski kryminał współczesny, a jego autora za rasowego pisarza.

1945. Niemcy przegrywają wojnę, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.
1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci na czele. Brakuje "Portretu Młodzieńca" Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama.
Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia.




Czas i miejsce spotkania:
26 września 2013 r.
godz. 18:00

Poleski Ośrodek Sztuki

ul. Krzemieniecka 2a 

94-030 Łódź 


tel.: 42 686 02 59, 42 688 14 18

fax: 42 688 13 47

e-mail: biuro@pos.lodz.pl

 

źródło: pos.lodz.pl

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl