Spotkanie autorskie z z Krzysztofem Renikiem

Obrazek artykułu
Spotkanie wokół książki „Dziennik buddyjskiej pielgrzymki" Krzysztofa Renika odbędzie się 9 września br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim.


Spotkanie z Krzysztofem Renikiem, dziennikarzem  Polskiego Radia,  wybitnym znawcą Indii,  autorem książek "Śladem Bharaty", "Kathakali", sztuka indyjskiego teatru" i wydanego niedawno "Dziennika buddyjskiej pielgrzymki". W roku 2004 przez blisko cztery miesiące był korespondentem wojennym PR w Iraku. W latach 2007-2011 był korespondentem Polskiego Radia w Indiach i Azji Południowej. Obecnie jest dziennikarzem Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej w Polskim Radiu. 

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć "Ludzie bez adresu" Elżbiety Dziuk, o mieszkańcach Ladakhu, skąd wywodzi się Taszi, bohater książki.


Krzysztof Renik - studiował na Uniwersytecie Warszawskim filologię polską i antropolgię kulturową. Od roku 1977 regularne przebywał w Indiach, a także w krajach Azji Południowej i Południowo-wschodniej (Afganistan, Pakistan, Nepal, Birma, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Laos). Jest autorem kilku książek. Opublikował kilkaset artykułów i reportaży w prasie tygodniowej oraz miesięcznikach w Polsce i zagranicą. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku prowadził badania nad sztukami performatywnymi w południowych Indiach. Jest współautorem pięciu filmów dokumentalnych o indyjskich i tybetańskich tradycjach widowiskowych. Od roku 1992 pracuje jako dziennikarz w Polskim Radiu. W roku 2004 przez blisko cztery miesiące był korespondentem wojennym PR w Iraku. W latach 2007-2011 był korespondentem Polskiego Radia w Indiach i Azji Południowej. Obecnie jest dziennikarzem Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej w Polskim Radiu.


Elżbieta Dziuk podróżniczka i fotografik. Autorka zdjęć do wielu czasopism i wydawnictw książkowych. Zapalona podróżniczka. Nigdzie nie wybiera się bez aparatu. Jej miłością jest głównie Azja, zwiedziła dużą część Indii, Nepal, Myanmar (dawniej Birma), Laos, część Malezji i kawałek Indonezji). Robiła zdjęcia na Białorusi, na Litwie, w Egipcie i w brazylijskiej Amazonii. Członkini Stowarzyszenia Podróżników "Horyzont". Jej fotografie pokazywane były w takich miejscach jak: Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk czy gdańskim Centralnym Muzeum Morskim. Była jednym z autorów "Encyklopedii. Świat w przekroju 1988" (Wiedza Powszechna, 1988).


Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik od lat penetrują azjatycki świat, szczególnym zainteresowaniem darząc sztuki performatywne Indii i Tybetu. Od 2005 roku, wraz z Michałem Zielonym, tworzą dokumenty prezentujące kulturę Indii i Tybetu.


 O „Dzienniku buddyjskiej pielgrzymki" Krzysztofa Renika tak pisze Radek Kucharski, podróżnik i geograf, autor przewodnika po indyjskim Ladakhu zatytułowanego „Trekking in Ladakh" [Cicerone, 2012]:



„Już sama historia leżąca u podstaw tej książki wydała mi się niezwykle interesująca: wspólna podróż autora i buddyjskiego mnicha z Ladakhu do świętych miejsc buddyzmu położonych na terenie niehimalajskich Indii oraz w Nepalu. Pielgrzymka – ale jak się okazuje – różnie przez obu mężczyzn traktowana. Wędrówka po krainach odmiennych nie tylko od Europy ale i obcych dla ladakhijskiego mnicha. "Dziennik buddyjskiej pielgrzymki" to daleko więcej niż zapis historii tej wędrówki. To książka pełna ciekawych, mądrych spostrzeżeń i refleksji autora na temat religii, duchowości, religijności. (...)To bez wątpienia interesująca lektura dla wszystkich zainteresowanych buddyzmem, duchowością, Ladakhiem czy choćby generalnie Indiami".


Spotkanie:

9.09.2013, godz. 18:30

Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Piłsudskiego 1a

Mińsk Mazowiecki

wstęp wolny


źródło:

www.mbpmm.pl

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl