Spotkanie autorskie z Manuelą Gretkowska

Obrazek artykułu
18 maja odbędzie się spotkanie autorskie z Manuelą Gretkowska w ramach Festiwalu APOSTROF. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Żelazek

Pisarka, felietonistka i scenarzystka filmowa oraz działaczka społeczna. Polka (a nawet Polka Roku 2007 wg czytelników „Wysokich Obcasów”), Europejka i Obywatelka. Założycielka Partii Kobiet i jej honorowa przewodnicząca. Wycofała się z polityki, bo, jak twierdzi, „artysta ma wariackie papiery i może wszystko, a polityk powinien być uosobieniem średniości”, jednak nie unika komentowania bieżących wydarzeń.


Urodziła się w 1964 r. w Łodzi, wychowała na słynnych Bałutach. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz antropologię w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu. W czasie studiów we Francji pracowała m.in. jako sekretarz Józefa Czapskiego. W pierwszej połowie lat 90. wróciła do Polski, została zastępczynią redaktorki naczelnej polskiej edycji „Elle” i felietonistką. Pisywała felietony także do „Cosmopolitan”, „Wprost”, „Polityki” i „Machiny”. Oraz „Sukcesu”, z którego jeden z jej felietonów wycięto. Nożyczkami. Z każdego już wydrukowanego egzemplarza.


W połowie lat 90. napisała scenariusz głośnego filmu „Szamanka” wyreżyserowanego przez Andrzeja Żuławskiego, którego poznała jeszcze w czasie pobytu we Francji. Niedługo po premierze filmu wyjechała na kilka lat do Szwecji. Do Polski wróciła ponownie, by urodzić i wychować córkę Polę. W 2007 r. zaangażowała się w politykę i przekształciła ruch społeczny „Polska jest kobietą” w Partię Kobiet.


Debiutowała w 1991 r. powieścią „My zdies’ emigranty”, udanie i głośno, gdyż skomplementował jej książkę sam Czesław Miłosz. Kolejne tytuły opisujące życie współczesnej bohemy – „Tarot paryski”, „Kwartet metafizyczny” i „Podręcznik do ludzi” – przyniosły jej opinię postmodernistki i skandalistki (tę ostatnią zawdzięcza także filmowi „Szamanka”). W „szwedzkim” okresie życia Gretkowskiej powstały m.in. opowiadania zebrane w tomie „Namiętnik”, scenariusz pierwszego sezonu serialu „Miasteczko” oraz felietony dla prasy zebrane w zbiorze „Silikon”. „Staram się pisać tylko o tym, co przeżyłam” – powiedziała w jednym z wywiadów i w kilku jej kolejnych książkach widać to szczególnie wyraźnie, zwłaszcza w dziennikach intymnych „Polka”, „Europejka” i „Obywatelka”, a także powieści „Trans”, w której elementy biografii pisarki przeplatają się z fikcją literacką.


Wspólnie ze swoim partnerem Piotrem Pietuchą opublikowała dwie książki – „Sceny z życia pozamałżeńskiego” oraz wydaną jesienią 2015 r. „Miłość klasy średniej” (Świat Ksiażki).


Uważa, że zadaniem sztuki jest przekraczanie tabu – granic naszej świadomości i postrzegania, i że sztuka jest być może jedynym azylem wolności we współczesnym świecie.


Spotkanie odbędzie się w Empiku Galeria Bałtycka Gdańsk Al.Grunwaldzka 141.

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl