Powstanie Ogólnopolska Baza Księgarń

Obrazek artykułu
Projekt zainicjowany przez Instytut Książki i Polską Izbę Książki ma na celu utworzenie Ogólnopolskiej Bazy Księgarń. Nasz udział w ankiecie ułatwi gromadzenie danych.

Instytut Książki i Polska Izba Książki zainicjowały wspólny projekt stworzenia Ogólnopolskiej Bazy Księgarń. Celem projektu jest utworzenie ogólnodostępnego, bezpłatnego portalu internetowego, informującego o księgarniach ze wskazaniem na ich lokalizację, profil i aktywności.

 

Gromadzenie danych według opracowanej struktury pozwoli jednocześnie na systematyczne badanie rynku księgarskiego. Dotychczasowy brak podstawowych danych i bieżącej analizy trendów był poważną przeszkodą dla wszystkich przedsiębiorców w prawidłowym zarządzaniu i planowaniu, a także w rozmowach z samorządami.

 

Zaniepokojeni alarmującym trendem zanikania księgarń – instytucji kultury o ważnym znaczeniu społecznym - pragniemy w rzetelny i wiarygodny sposób zaprezentować, rodzimy rynek księgarski. Chcemy unaocznić wszystkim, że tradycyjne księgarnie odgrywają dużą rolę w promocji czytelnictwa i są ważnym miejscem spotkań z literaturą. Badanie ma także na celu ustalenie m.in. ile funkcjonuje dziś księgarń, jakie jest zatrudnienie w księgarniach, jakie są potrzeby klientów i jakich korzyści oczekują.

 

Liczymy na Państwa aktywny udział w tworzeniu Ogólnopolskiej Bazy Księgarń!

 

Dzięki temu, że poświęcicie Państwo kilkanaście, może kilkadziesiąt minut czasu, będziemy mogli stworzyć bazę, która w wiarygodny sposób opisywała będzie sytuację polskich księgarń.

 

Zestaw danych, które zawierać ma OBK opracowany został przez zespoły ekspertów IK oraz PIK w konsultacji z księgarzami i programistami. Zbierane dane traktowane są poufnie, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Ogólnodostępne będą jedynie dane teleadresowe, dotyczące lokalizacji, rodzaju księgarni, jej asortymentu, liczby organizowanych wydarzeń i o działaniach promocyjnych oraz możliwości zakupu przez internet.

 

Oprogramowanie OBK oraz stworzenie strony internetowej powierzamy sprawdzonej, doświadczonej firmie, mającej referencje z branży wydawniczej. Zbieraniem danych zajmie się zespół Biblioteki Analiz.

 

Gorąco zachęcamy do udziału w ankiecie.

 

Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki

Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki

 

 

Informacje w sprawie ankiety i badania:

Ewa Tenderenda-Ożóg

Biblioteka Analiz

tel. 22 828 36 31

ewa@rynek-ksiazki.pl

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl