„Państwo Islamskie” – nowa rewolucja okiem jednego z najlepszych reporterów

Obrazek artykułu

W ciągu zaledwie stu dni lata 2014 roku, Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie  przekształciło sytuację polityczną na Bliskim Wschodzie. Nakładem Domu Wydawniczego PWN ukazuje się właśnie „Państwo Islamskie” Patricka Cockburn’a, który analizuje sytuację w krajach arabskich.

Punktem wyjścia jest 11 września 2001 roku, następnie interwencje Zachodu w Iraku, Afganistanie, Libii, arabska wiosna, wydarzenia w Syrii i wreszcie powstanie ISIS (ISIS – Islamic State of Iraq and Sham) - czym jest, skąd się wzięło i jaki jest jego cel. Książka porządkuje fakty, ale także pokazuje czego możemy się spodziewać w przyszłości. Reporter opisuje wzrastające znaczenie ugrupowań ekstremistycznych zbliżonych do Al-Kaidy. Przedstawia czynniki, które złożyły się na gwałtowny rozwój Państwa Islamskiego i nieskuteczność władz w zwalczaniu nowej rewolucji. Relacjonując sytuację w Syrii skupia się na podkreślaniu, że tamtejsza opozycja została zdominowana przez dżihadystów, a wspierani przez zachód umiarkowani reformatorzy nie mają praktycznie żadnych wpływów. To, co jeszcze na początku 2013 roku mogło uchodzić za odosobnioną opinię, zostało potwierdzone, gdy Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Mosulem i ogłosiło powstanie Kalifatu, rozciągającego się po obu stronach iracko-syryjskiej granicy. Państwo Islamskie wydaje się być oszołomione własnymi sukcesami. Ale wojna trwa dopóki wciąż istnieją linie frontu, a nieprzepadające za sobą kraje, takie jak Stany Zjednoczone i Iran, łączą się w lęku przed fundamentalistami. Wiele stron zaangażowanych w konflikt w Iraku i Syrii słynie z tego, że potrafią sprawiać paskudne niespodzianki swoim przeciwnikom.

Patrick Cockburn, irlandzki dziennikarz (ur. 1950) od ponad 20 lat jest korespondentem wojennym na Bliskim Wschodzie, pracował dla „Financial Times”, obecnie dla „Independent”. Laureat nagród dla dziennikarzy, w tym dla najlepszego zagranicznego korespondenta (w 2013 r.). Napisał już  trzy książki o Iraku: „Saddam Hussein: An American Obsession”; „”Muqtada Al-Sadr and the Fall of Iraq”.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl