„Magazyn Literacki Książki” przyznał Nagrody za Książki Roku

Obrazek artykułu
Po raz czternasty redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku. Przyznano także dwie Nagrody Specjalne i nagrodę Audiobook Roku 2015.

Pośród nagrodzonych książek znalazły się następujące tytuły:

„Mała zagłada” Anny Janko (Wydawnictwo Literackie),

 „Turniej cieni” Elżbiety Cherezińskiej (Zysk i S-ka),

„Pływak’ Joakima Zandera (Sonia Draga),

„Miłosz w Krakowie” Agnieszki Kosińskiej (Znak) oraz

„966. Chrzest Polski” Krzysztofa Ożoga (Biały Kruk).

 

Nagrodami Specjalnymi wyróżniono:

„Lwów. Dzieje miasta Ryszarda Jana Czarnowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego” (Jedność), „Historię książki” Rodericka Cave’a i Sary Ayad (Arkady).

 

Po raz pierwszy przyznano nagrodę Audiobook Roku 2015 – otrzymała ją Diuna Franka Herberta (Rebis i Audioteka.pl).

 

Wydawnictwo Bellona zdobyło tytuł Wydawcy Roku 2015, ks. Roman Szpakowski Człowiekiem Roku 2015.

 

Jaj uzasadnił Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI: „Podejmując decyzję o Nagrodzie dla Bellony chcieliśmy wyróżnić cały zespół wydawnictwa również za ogromny sukces organizacyjny, dzięki któremu od ćwierć wieku rozwijają się Targi Książki Historycznej i za wkład Bellony w promowanie książki historycznej i wkład w jej wielki renesans”.

 

Przyznano również Nagrodę Człowiek Roku 2015 otrzymuje ją ks. Roman Szpakowski za niestrudzoną pracę na rzecz popularyzowania książek o tematyce religijnej

 

– ‘Ks. Roman jest rekordzistą pod względem kierowania wydawnictwem na naszym rynku, bo czyni to od 1987 roku, czyli już niemal od 30 lat. Jednak działania ks. Romana znacznie wykraczają poza ramy własnej oficyny. Jest przecież księdzem, zakonnikiem, spełniającym liczne obowiązki duszpasterskie, ale też bardzo aktywnie działającym społecznie w naszej branży. W latach 1996-1999 był skarbnikiem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, a od 2008 roku jest jego prezesem. Wielką zasługą ks. Romana jest rozkwit Targów Wydawców Katolickich, które dzięki jego działaniom przeniosły się do Arkad Kubickiego na Zamku Królewskim i dobrze się tam zadomowiły. Tradycją stało się też, że związana z Targami uroczystość wręczania Nagród Feniksa odbywa się od blisko dziesięciu lat w monumentalnej bazylice oo. Salezjanów na warszawskiej Pradze, co również zawdzięczamy ks. Romanowi. I jeszcze jedna bardzo ważna działalność ks. Romana to członkostwo w Radzie Nadzorczej spółki Targi Książki, której jest sekretarzem, a której był jednym z założycieli” – mówi Piotr Dobrołęcki.

 

Więcej: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,34508,ksiazki-roku-%E2%80%9Emagazynu-literackiego-ksiazki%E2%80%9D.html

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl