Książki o Powstaniu Warszawskim

Obrazek artykułu
Dziś mija 69 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Warto z tego powodu przypomnieć sobie kilka tytułów dotyczących walki o niepodległą Polskę.


MÓJ PAMIĘTNIK Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – Henryka Zarzycka-Dziakowska, wyd.
  •  tCHu

Mój pamiętnik..., to relacja 16-letniej dziewczyny, dzień po dniu notującej po kilka zdań w zeszycie wyjętym z rozbitej witryny sklepowej. Walcząca za ojczyznę młoda dziewczyna była łączniczką "Parasola" - harcerskiego batalionu Armii Krajowej, biorącego udział w powstaniu. Opisywała zniszczenia czynione w Warszawie przez Niemców, odniesione rany. Krótkie notki - pisane od 1 sierpnia do 1 września - oddają strach, niepokój o życie własne i innych, pośpiech walczącej stolicy. Osobiste notatki i komentarze, pozwalają poznać życie młodzieży walczącej za ojczyznę. W książce zamieszczono archiwalne zdjęcia oraz fotografie rękopisu pamiętnika.


ZOŚKA I PARASOL  - Aleksander Kamiński, wyd. Iskry

Książka powstała na podstawie słynnych zapisków jednego z nielicznych, którzy przeżyli powstanie - Jana Rodowicza – Anody, relacji żołnierzy batalionów, dokumentów, listów, pamiętników, konsultacji z matkami poległych. Autor prowadzi swych bohaterów – członków tytułowych batalionów – przez barykady powstańcze od Woli poprzez Starówkę po Czerniaków. Na kartach powieści spotykamy najsłynniejsze postaci Szarych Szeregów: Andrzeja Romockiego – Morro, Piotra Pomiana, Stanisława Leopolda, Czarnego Jasia – Wuttke, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Kamiński mocno zagłębia się w historię, szczegółowo opisując przygotowania do akcji, obserwacje. Opisuje nie tylko zwycięskie momenty. Wspomina także te, w których młodzi ludzie oddali swoje życie za przyjaciół i Ojczyznę.


PAMIĘTNIK WARSZAWSKIEGO CHŁOPAKA, Andrzej Świętochowski, wyd. Łośgraf

Proza wspomnieniowa autora należącego do pokolenia Kolumbów. Pamiętnik nie jest publikacją o artystycznych walorach językowych. To naładowane emocjonalnie, zapisywane na gorąco myśli. Największym walorem Pamiętnika są fakty historyczne i opis topografii ówczesnej Warszawy. Książka ta prowadzi czytelnika przez ulice przedwojennej jeszcze Warszawy, której obraz zapisał się w pamięci małego wówczas Świętochowskiego. Szybko ten obraz jednak wypierają wojenne wspomnienia: 
"Warszawa czasu wojny jest miastem niezwykłym, ulice jej są polem nieustannej walki, mieszkańcy (…) są nieustannie zagrożeni śmiercią, obozem koncentracyjnym, wywózką na roboty do Niemiec" - relacjonuje Świętochowski.
W styczniu 1943 roku Świętochowski wstąpił do AK, a od czasu wybuchu powstania w 1944, co dzień, w krótkich wręcz raportowych notatkach, relacjonuje jego przebieg. Po upadku powstania, Świętochowski powraca do zapisków w formie wspomnieniowej. Opisuje wyjazd z Warszawy, wspomina swoje powojenne losy. 


        





Piosenka szturmowa żołnierzy Batalionu Parasol, skomponowana przez Józefa Szczepańskiego ps."Ziutek" 



 Piosenka autorstwa Józefa Szczepańskiego "Ziutka" - hymn harcerskiego Batalionu Parasol. Prawdopodobnie powstał 4 sierpnia 1944 r. w czasie towarzyskiej kolacji w Pałacyku Michla. Współczesna wersja w wykonaniu warszawskiego zespołu CzessBand.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl