Jak zdać maturę z języka angielskiego?

Obrazek artykułu
Egzamin maturalny już wkrótce! Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą, to wiesz doskonale, że aby zdać maturę, konieczne jest uzyskanie 30% punktów z egzaminu pisemnego z języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz z egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego. Maturzyści najczęściej wybierają maturę z języka angielskiego. Jak przygotować się do egzaminu, aby zdać i uzyskać dobry wynik?

Co na maturze? – zagadnienia egzaminacyjne


Jeśli chcesz zdać maturę z języka angielskiego powinieneś umieć język na poziomie B1, a więc: układać zdania twierdzące, przeczące, rozkazujące i pytania w czasach teraźniejszych: Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous, przeszłych: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect i przyszłych: Future Simple, Future Continuous, Future Simple in the Past. Na maturze rozszerzonej (poziom B2) dochodzą jeszcze czasy Past Perfect Continuous, Future Perfect, Future Perfect Continuous oraz Future Perfect in the Past. Powinieneś powtórzyć także tworzenie strony biernej, strukturę mowy zależnej czy inwersję.

Jak wygląda matura z angielskiego?


Maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym pisze się 120 minut. Do zdobycia jest maksymalnie 50 punktów – 15 p. z nich można uzyskać z rozumienia ze słuchu, 20 p. z rozumienia tekstu czytanego i 15 p. z redagowania tekstów użytkowych. Na każdej maturze do napisania są dwa teksty – jeden krótszy (pocztówka, notatka, ankieta, zaproszenie lub ogłoszenie) i jeden dłuższy, w formie listu na 120 – 150 słów. Żeby zdać egzamin musisz uzyskać 30%, a więc 15 punktów. Egzamin ustny trwa ok. 10 minut i możesz uzyskać na nim 20 punktów – 9 p. za tzw. rozmowy sterowane z egzaminatorem, 6 p. – za rozmowę na podstawie ilustracji w arkuszu oraz dodatkowe 5 p. za ogólną formę wypowiedzi.

Jak się przygotować do matury?


Nawet jeśli czujesz się pewnie ze swoimi umiejętnościami językowymi – powinieneś powtórzyć materiał ze szkoły średniej, aby utrwalić swoją wiedzę. Jeśli jednak jesteś świadomy swoich problemów z angielskim – sięgnij po pomoc. Przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy masz barierę przed mówieniem w obcym języku, nie rozumiesz gramatyki, ale potrzebujesz praktycznych porad co do samego egzaminu. Do wyboru masz prywatne korepetycję lub szkołę językową.

Powtórki do matury – korepetycje, szkoła językowa w Lublinie


Korepetycje sprawdzą się, jeśli potrzebujesz tylko kilku spotkań z nauczycielem, który utwierdzi Cię w przekonaniu, że potrafisz. Jeśli jednak masz większe problemy z językiem – wybierz kurs w szkole językowej, np. kurs ekspresowy 50-lekcyjny w Centrum Języków Europejskich Cosinus. Taki kurs zapewni Ci szybką powtórkę słownictwa i gramatyki, a doświadczona kadra wyjaśni Twoje problemy. Zajęcia w grupie pomogą Ci się otworzyć, żeby zacząć mówić po angielsku bez skrępowania. W Columbusie cena kursu zawiera też 2 próbne egzaminy – możesz sprawdzić, czy zdasz i przestać stresować się maturą.


Więcej o kursach dla maturzystów w Columbusie przeczytasz na https://www.columbus.lublin.pl/Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku