Droga Moserów do Nagrody Nobla

Okładka
May-Britt i Edvard Moserowie są piątym w historii małżeństwem, któremu przyznano Nagrodę Nobla. W 2003 roku naukowcy dokonali przełomowych odkryć w laboratorium w Trondheim nad mózgiem i jego orientacją w terenie.


W 2014 roku małżeństwo wraz z Johnem O’Keefe zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie heksagonalnej sieci komórek nerwowych („komórek sieci” w korze śródwęchowej) koordynującej układ odpowiedzialny za precyzyjną orientację w przestrzeni. To niezwykłe odkrycie wywróciło się do góry nogami dotychczasową wiedzę o poczuciu miejsca przez ludzi i zwierzęta. A co tak naprawdę pozwala ludziom i zwierzętom znaleźć drogę bez widocznych punktów orientacyjnych?

Unni Eikeseth w swojej książce GPS mózgu prezentuje jak najbardziej naukowo i rzetelnie pracę naukowców, by pokazać czytelnikowi jak wyglądają badania godne Nagrody Nobla. Oprócz zagadnień uzależnionych z samą pracą istotnego narządu, jakim jest mózg, prezentuje także drogę do tego, co współczesna nauka na ten temat już wie. Przedstawia również istotny wątek temat choroby Alzheimera, przy której orientacja przestrzenna jest jedną z pierwszych umiejętności ulegającej uszkodzeniu. Autorka specjalizująca się w chemii zapragnęła uczynić tematykę naukową bardziej przystępną dla szerszej publiczności.

W tej książce zagłębiamy się w mózg i uzyskujemy wgląd w ciężką pracę i kreatywność leżącą u podstaw odkryć, które dały naukowcom możliwość otrzymania Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Autorka świetnie uchwyciła to, w jaki sposób naukowcy spędzali większość czasu na analizowaniu, wykonywaniu eksperymentów laboratoryjnych na obszarze hipokampa w mózgach szczurów, przerywanych jedynie pobytami badawczymi i konferencjami aż po samą już ceremonię przyznania największej nagrody naukowej na świecie. Treść książki jest ciekawa prezentująca w sposób zrozumiały podstawy działania orientacji przestrzennej oraz w przystępny sposób prezentuje zagadnienia związane z funkcjonowaniem mózgu, odkrywając przed czytelnikiem jak niezwykłym i złożonym jest on narządem.


Ta niesamowicie zaprezentowana historia jest dowodem na to, że zapał i kreatywność są w stanie pokonać ograniczenia i przeszkody, a bycie wybitną osobistością w dziecinie nauki wcale nie musi oznaczać wycofania się z normalnego życia.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl