Czy warto stosować brony aktywne do spulchniania gleby?

Obrazek artykułu
Sadownicy i plantatorzy od już od dawna w swojej pracy wykorzystują brony aktywne. Coraz częściej sprzęt ten stosowany jest w celu pielęgnacji gleby zaraz po orce. Czy jednak korzystanie z bron aktywnych to dobre rozwiązanie dla wszystkich rolników? Przekonaj się, do jakich zastosowań najlepiej nadaje się ten sprzęt.

Budowa brony aktywnej

Brona aktywna to maszyna rolnicza wyposażona w siewnik pneumatyczny, który wykorzystuje redlice w kształcie talerzy. Urządzenie to najlepiej sprawdza się w przypadku trudnej w obróbce gleby. Mowa tu przede wszystkim o glebie charakteryzującej się szybkim schnięciem i mocnym zbrylaniem. Dzięki zastosowaniu brony aktywnej znacznie zwiększa się skuteczność jej kruszenia, co wpływa na lepsze możliwości napowietrzenia. Co ważne, w trakcie swojej pracy brona aktywna stosuje docisk, który powoduje spory nacisk na powierzchnię gleby. W efekcie pozwala to jeszcze skuteczniejsze rozkruszenie ziemi.



Rodzaje bron aktywnych

Wyróżnić można dwa główne typy bron aktywnych. To, co je odróżnia od siebie, to rodzaj konstrukcji. W pierwszej kolejności wskazać można na urządzenia wirnikowe. Są to brony aktywne wyposażone w zęby obracające się w pozycji poziomej. Oprócz zębów ten typ bron wyposażony jest w wał ugniatający. Trzeba podkreślić, że urządzenia wirnikowe nie nadają się do pielęgnacji lekkich gleb. Wynika to z tego, że w tym przypadku zęby obracają się tak szybko, że powodują nadmierne pylenie, a także niszczą w ten sposób strukturę gleby. 

Drugi typ stanowią urządzenia wahadłowe. Są wykorzystywane dość rzadko. W tym przypadku zęby brony aktywnej stanowią element belek, które poruszają się ruchem wahadłowym w trakcie pracy ciągnika. Najczęściej urządzenia wahadłowe stosuje się wtedy, gdy nie do końca sprawdzają się urządzenia wirnikowe. Mowa tu choćby o pracach na glebie lekkiej.



Zalety bron aktywnych

Brony aktywne wykorzystywane są w wielu gospodarstwach rolnych. Ich popularność wynika z konkretnych powodów. Przede wszystkim świetnie radzą sobie w przypadku ciężkich i średnich gleb. Innymi słowy, skutecznie rozbijają twarde bryły ziemi. Nie oznacza to jednak, że bron aktywnych nie można stosować na glebach lekkich. Oczywiście jest to możliwe, jednak warto wówczas zastosować brony wahadłowe. 

Dużą popularnością brony aktywne cieszą się zwłaszcza wśród sadowników, którzy wykorzystują je do tworzenia nasadzeń. Nie da się ukryć, że bardzo dobrze spulchniona gleba idealnie nadaje się do sadzenia nowych drzew.



Brony aktywne a usuwanie chwastów

Na koniec warto wspomnieć jeszcze, że brony aktywne dzięki swojej konstrukcji bardzo dobrze radzą sobie także z usuwaniem chwastów. Wynika to z tego, że w obecnie dostępnych urządzeniach zęby brony aktywnej wzbogacone są o dodatkowe ostrza, które bez problemu docierają nawet do głęboko wrośniętych w glebę roślin. Co ważne, zastosowanie ich do usuwania chwastów eliminuje konieczność stosowania środków chemicznych. To również dość istotna zaleta tego rozwiązania.



Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl