Ćwiczmy poczucie własnej wartości i cieszmy sie z efektów

Okładka
Wszyscy mamy chwile, kiedy brakuje nam pewności siebie i nie czujemy się dobrze ze sobą. Jednak kiedy niska samoocena staje się długotrwałym problemem, może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie psychiczne jak i na nasze codzienne życie.

 


Poczucie własnej wartości to opinia, jaką mamy o sobie. Kiedy mamy zdrową samoocenę, zwykle myślimy o sobie pozytywnie. Dzięki temu lepiej radzimy sobie ze wzlotami i upadkami życia. Kiedy nasza samoocena jest niska, zwykle postrzegamy siebie i swoje życie w bardziej negatywnym i krytycznym świetle. Czujemy się również mniej zdolni do podejmowania wyzwań, jakie stają nam na drodze.


Niska samoocena często zaczyna się w dzieciństwie. Nasi nauczyciele, przyjaciele, rodzeństwo, rodzice, a nawet media przesyłają nam pozytywne i negatywne wiadomości o nas samych.  Z jakiegoś powodu wiadomość, że nie jesteś wystarczająco dobry, pozostaje z tobą. Być może trudno było sprostać oczekiwaniom innych osób lub własnym. Stres i trudne wydarzenia życiowe, takie jak poważna choroba lub żałoba, mogą mieć negatywny wpływ na poczucie własnej wartości. Osobowość również może odgrywać rolę. Niektórzy ludzie są po prostu bardziej skłonni do negatywnego myślenia, podczas gdy inni stawiają sobie niewiarygodnie wysokie standardy.


Jeśli posiadamy niską samoocenę lub pewność siebie, możemy uciekać od pewnych sytuacji społecznych, przestać próbować nowych rzeczy i unikać rzeczy, które uważamy za trudne. Poradnik Doroty Gromnickiej pomoże nam mocno stanąć na nogach. Odważymy się być sobą i docenimy swoja wartość, gdyż na to zasługujemy! "Jak zbudować poczucie własnej wartości" zawiera ćwiczenia i wskazówki doświadczonego terapeuty. Poradnik pomoże nam rozpoznać objawy niskiej samooceny oraz rozróżnić je od innych stanów (lęku, strachu, zawstydzenia itp.). Dzięki wskazówkom doświadczonej terapeutki, Doroty Gromnickiej, prowadzącej indywidualne psychoterapie poznamy stopniowo, jak możemy odbudować niskie poczucie własnej wartości. Autorka proponuje w nim szereg konkretnych narzędzi, sposobów i ćwiczeń, które zdecydowanie będą pomocne w akceptacji siebie, pomogą nam w asertywnym odmawianiu oraz dokonywać tylko tych wyborów, na które chcemy się godzić. Ponadto książka zawiera historie ludzi, którym udało się przejść przez proces  samoakceptacji, odzyskując przy tym szacunek do swojej osoby i wiarę we własne siły i możliwości.

 

Życie z niską samooceną może szkodzić zdrowiu psychicznemu i prowadzić do problemów, takich jak depresja i lęk. Aby zwiększyć poczucie własnej wartości, musimy zidentyfikować negatywne przekonania o sobie, a następnie rzucić im wyzwanie. Musimy pamięć, że doświadczenie własnej wartości jest procesem, który rozpocząć się z chwilą naszych narodzin i trwać nadal. Jest ono bardzo ważne w osiąganiu dojrzałości, budowaniu zdrowych relacji z innymi oraz radzeniu sobie w kryzysowych sytuacjach. Niska samoocena może mieć negatywny wpływ na praktycznie każdy aspekt naszego życia, w tym na relacje, pracę i zdrowie. Nie ma nic ważniejszego niż to, jak się czujemy i myślimy o sobie.

 

Książka Doroty Gromnickiej wyjaśnia, czym jest poczucie własnej wartości, zawiera praktyczne wskazówki, jak poprawić poczucie własnej wartości oraz porady, na temat tego, jakie podjąć działania, aby ją budować. Ponadto wyjaśnia, dlaczego ważna jest hierarchia wartości i jak żyć zgodnie z nią? Wiele rozdziałów zawartych w książce pomaga nam zgłębić wiedzę na temat: czym jest poczucie własnej wartości – autorka podaje kilka cennych faktów, diagnozę - jak postrzegamy własną wartość,  praktykę o tym jak budować własną wartość oraz studium przypadków, czyli różne drogi rozwoju  na podstawie kilku konkretnych osób, którym udało się poczucie własnej wartości odbudować.


Oto kilka cennych wskazówek, które warto zapamiętać, a o których mówi autorka książki:


1.       Nad poczuciem własnej wartości zawsze można pracować,

2.       Każda zmiana wymaga czasu i zaangażowania, tylko wtedy przyniesie efekt,

3.       Warto żyć swoim życiem, kształtować je i z niego korzystać,

4.       Na budowanie poczucia własnej wartości nie jest za późno,

5.       Poczucie własnej wartości pomaga nam być sobą w relacjach z innymi.


Cokolwiek wpłynęło na naszą samoocenę, ważne jest, aby pamiętać, że mamy prawo czuć się dobrze tym, kim jesteśmy. Może się wydawać, że zmiana będzie trudna, ale jest wiele rzeczy, które możemy spróbować ulepszyć stopniowo – dlatego też książka ta pozwoli nam się zapoznać ze  wskazówkami, jak poprawić poczucie własnej wartości.


Naprawdę ważne jest, aby zrozumieć, że możemy czuć się dobrze z samymi sobą, a dzięki temu poradnikowi poznamy  sposoby, dzięki którym możemy poczuć się lepiej. Zatem do dzieła – od dziś budujmy poczucie własnej wartości, byśmy czuli się lepiej z samymi sobą i w kontaktach z innymi. Ten poradnik to doskonałe kompendium wiedzy na temat siebie i poleca się go osobom, które niekoniecznie siebie akceptują i nie poznały jeszcze swojej wartości. Dzięki tej książce uda im się zdobyć oparcie w sobie, zaczną być pewni siebie, zaczną dbać o swoje dobro i pokochają siebie z pełną świadomością, że na to zasługują. Ta książka będzie doskonałym przewodnikiem, który podpowie co robić, aby czuć się lepiej z sobą. Zacznijmy ćwiczyć od dziś i cieszmy się z efektów.


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl