"Autostop(y)”- o wolności na 10 sposobów

Obrazek artykułu
Hasło antologia opowiadań może nie rozbudzać wyobraźni, a tytuł "Autostop(y) - 10 opowiadań o wolności" nie budzić skojarzeń do czasu, aż zdamy sobie sprawę, że pozycja powstała dzięki niebywałemu projektowi Wykup Słowo.

Przybliżanie historii powstawania tejże antologii można by zacząć jak bajkę: nie tak dawno temu, za 7 górami, 7 lasami… itd., tyle że w tym wypadku magiczna liczba to 10. Zacznijmy więc jeszcze raz.


Pewnego dnia 10 niezwykłych kobiet postanowiło napisać 10 opowiadań, i odnieść się w nich do niezgłębionego po dziś dzień hasła: WOLNOŚĆ. Proste z pozoru zadanie wymagało wiele pracy, bo choć żaden smok, okrutny czarnoksiężnik czy złośliwa baba-jaga nie stał na drodze do wydawcy, kluczem do sukcesu okazała się płynność finansowa.


W dzisiejszym świecie pieniądz otwiera wiele małych drzwi i wielkich wrót, a ponieważ Robin Hood nie chciał się zjawić odważne białogłowy wpadły na genialny sposób. Żebractwo jest nieestetyczne i nie przystoi damom, które zmyślnie postanowiły sprzedawać to czego miały, i na pewno nadal mają w nadmiarze, czyli słowa. Oczywiście chętnych nie zabrakło, co nie powinno dziwić skoro słowa, to mało popularny towar.


Powracając z bajkowej drogi powinniśmy wiedzieć, że książkę naprawdę warto nabyć. „"Autostop(y)” to pozycja jedyna w swoim rodzaju, bo przecież nigdy wcześniej czytelnik/sponsor nie miał wpływu na treść. Nowatorska zabawa okazała się strzałem w kolejną 10. W jednym przypadku sponsorzy wykreowali bohatera głównego, w innym przyjaciela bohatera głównego - słowem teksty po części są "współtworzone" ze sponsorami.


Każde opowiadanie to osobna przestrzeń, a wszystkie razem tworzą intrygującą całość. Na zachętę możemy dowiedzieć się jak  "Autostop(y)" opisują sklepy internetowe, gdzie książka trafiła zaraz po premierze:


Dlaczego lepiej urodzić się lewomózgowym? Jak wiele może zależeć od kropek na kranie? Komu należy zgłaszać potrzeby seksualne? Czy Ironia może być dobrym doradcą? Gdzie serwują beaujolais de żito? Dlaczego żony nie powinny chodzić do muzeum bez mężów? Z czyjego powodu zegar z kukułką milczy co dwanaście godzin? Kiedy należy uśpić tatuaże? Ile palców traci się po rozstaniu z ukochanym? Czy zawsze to na co patrzymy, jest tym co widzimy? I jak to wszystko ma się do wolności?


Książka do kupienia na: http://virtualo.pl/autostop_-_dziesiec_opowiadan_wolnosci/i162008/


Teksty i informacje o książce regularnie pojawiają się na stronie na fb: https://www.facebook.com/autostopy?fref=ts

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl