Zwyczaje użytkowników ebooków i audiobooków

Raport „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków”. przedstawia preferencje zarówno użytkowników nowoczesnych jak i tradycyjnych form czytania.
Badanie przeprowadzone zostało w grupie liczącej 1107 respondentów, w której uwzględniono próbę 576 użytkowników ebooków oraz 306 użytkowników audiobooków. Uczestnicy badania"> to osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytały co najmniej 3 książki w dowolnej formie: drukowanej, ebooka lub audiobooka. Zadaniem respondentów pozostawało udzielanie odpowiedzi odnośnie urządzeń, na których czytają lub słuchają książek elektronicznych, formatów z których najczęściej korzystają, sposobów pozyskiwania e-książek, okoliczności czytania i słuchania, jak również zalet i obiekcji w korzystaniu z książek elektronicznych.
Przeprowadzone badanie dowiodło, że zarówno mężczyźni (49%), jak i kobiety (51%) sięgają po ebooki i audioboki. Znaczącym dla wyboru nowoczesnych form czytania zdaje się natomiast wiek. Po ebooki i audiooboki najczęściej sięgają osoby w wieku"> 25 – 34 lat (34%) oraz osoby w wieku 15 – 24 lat (32%). Warto także zaznaczyć, że nowoczesne formy czytania najchętniej wybierają osoby posiadające wykształcenie wyższe (55%) oraz średnie (31%), zamieszkujące duże miasta - powyżej 500 tys.
">
">Jedno z pytań, na które odpowiadali badani brzmiało: Dlaczego chętnie korzystamy z ebooków?
">
Okazuje się, że wbrew powszechnemu przekonaniu, że ebooki i audioboki są po prostu atrakcyjniejsze od tradycyjnych, drukowanych książek, tak naprawdę do wyboru nowoczesnych form czytania słania nas praktyczność. Według badanych największe zalety ebooków to: brak konieczności noszenia ciężkich książek (43%), szybki dostęp do swoich tytułów (32%), a także wygoda w korzystaniu (20%).
Oczywiście bezdyskusyjną zaletą ebooków pozostaje fakt, że można zabrać je, i korzystać z nich dosłownie wszędzie, dlatego nikogo nie powinno dziwić iż na pytanie Kiedy korzystamy z książek elektronicznych, a kiedy z tradycyjnych?, respondenci najczęściej odpowiadali podczas codziennego korzystania z środków transportu publicznego lub dłuższych podróży. Natomiast po książki drukowane badani sięgają najczęściej w sytuacjach bardziej intymnych: w domu lub na łonie natury.
">Badanych zapytano również: Co nas skłania do rozpoczęcia korzystania z ebooków? W tym przypadku jak łatwo można było się domyśleć największe znaczenie ma zachęta znajomych oraz cena.
Badani wskazywali także jakie gatunki literackie najchętniej lubią czytać. Największą popularnością cieszy się sensacja i kryminał, zaraz za tym gatunkiem najczęściej wskazywano fantastykę i horrory. Analizując wyniki badań można stwierdzić, że czytelnicze gusta nie wpływają na wybór formy czytania.
Pełen raport z badania dostępny jest na stronie: http://media.innovationpr.pl/clients/2360/attachment/1000999