Znamy laureatów Nagrody im. Beaty Pawlak i nagrodzonych za reportaż o spotkaniu kultur

Obrazek artykułu
Znamy laureatów 15. Nagrody im. Beaty Pawlak 2017 i zwycięzców konkursu na reportaż o spotkaniu kultur "Palma warszawska. Drzewo poznania swojego i obcego”
Laureatem tegorocznej Nagrody imienia Beaty Pawlak zostali Krzysztof Kopczyński i Anna Sajewicz za reportaż "Dybuk. Opowieść o nieważności  świata" (Agora, Warszawa 2017)
 
O nagrodzonej książce:
- Kopczyński i Sajewicz skupiają się na relacjach wzajemnych – chasydów z Izraela pielgrzymujących do Humania i mieszkańcach tego miasta - to jednak chętnie wychodzą poza oczywistą dychotomię: swój – obcy, miejscowy – cudzoziemiec. Ich książka jest także ciekawą panoramą współczesnej Ukrainy – młodego państwa borykającego się z licznymi trudnościami: poradziecką przeszłością, kłopotami z Rosją – tym bardziej że narracja doprowadzona jest do współczesności, do protestów na Majdanie, aneksji i okupacji Krymu, wojny w Donbasie - pisze Marek Radziwon o wyróżnionym reportażu.
 
Na Rosz Haszana, żydowski Nowy Rok, do Humania na Ukrainie przyjeżdża 30 tysięcy chasydów. Ich cadyk Nachman kazał się pochować na cmentarzu ofiar powstania z 1768 roku, kiedy to Kozacy wymordowali tysiące Żydów i Polaków, i obiecał, że każdy Żyd, który pomodli się na jego grobie, będzie zbawiony. Mieszkańcy miasta boją się chasydzkich biznesmenów wspieranych przez władze, a chasydzi – antysemityzmu. Na konflikt ekonomiczno-religijny nakłada się skomplikowana sytuacja polityczna Ukrainy.
 
Autorzy nie stają po żadnej stronie. Czasem dopuszczają do głosu dybuki – biedne dusze, które po śmierci nie znalazły spokoju i błagają o wsparcie jakiegokolwiek boga.


 
 
Podczas gali rozstrzygnięty został także konkurs Stowarzyszenia Filmowego „Dziki Bez" dla początkujących autorów na reportaż o spotkaniu kultur "Palma warszawska. Drzewo poznania swojego i obcego". Nagrodzono Aleksandrę Gałkę za tekst "Wysłałaś naszą córkę do piekła". Zostanie on opublikowany  w Dużym Formacie, dodatku Gazety Wyborczej.  
 
Wydarzenia towarzyszące gali Nagrody im. Beaty Pawlak, w tym konkurs „Palma warszawska. Drzewo poznania swojego i obcego", realizowane są w ramach programu edukacyjnego „Raj na ziemi", który został stworzony w roku 2017, z okazji 15-lecia istnienia Nagrody. Konkurs na reportaż o spotkaniu kultur skierowany do początkujących reportażystów. Jednym z celów programu „Raj na ziemi" jest promowanie nowych, młodych talentów reporterskich. Praca na zasadzie „Mistrz – Uczeń" jest bardzo inspirującym i praktycznym działaniem, które może w znaczniej mierze odkryć i rozwinąć nowy talent pisarski. Celem programu jest stworzenie całorocznego szeroko rozumianego programu edukacyjnego opartego na literaturze faktu. 
 
Program finansowany jest przez m.st. Warszawa.
Szczegóły: http://rajnaziemi.org
 
Nagroda im. Beaty Pawlak jest przyznawana każdego roku w rocznicę śmierci Beaty Pawlak za publikację na temat innych kultur, religii i cywilizacji wydaną w języku polskim w okresie od 1 lipca poprzedniego roku do 30 czerwca br. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola dziennikarki i pisarki, która w 2002 zginęła w zamachu terrorystycznym na Bali. Ustanowiony Jej testamentem i noszący Jej imię Fundusz, powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego. 

Info: 

www.batory.org.pl/ www.rajnaziemi.org/ www.facebook.com/NagrodaImieniaBeatyPawlak

 

"Palma warszawska. Drzewo poznania swojego i obcego”.

Organizacja: Fundacja im. Stefana Batorego | Stowarzyszenie Filmowe Dziki Bez

Partnerzy: Miasto St. Warszawa| Instytut Reportażu | Big Book Cafe

Patroni medialni: CzytamRecenzyje | Pańska Skórka


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl