Zioła z domowego ogródka

Obrazek artykułu
W dzisiejszych czasach, tak promuje się trend słów life, posiadanie własnego ogródka staje się marzeniem coraz większej rzeszy ludzi. Wiele młodych rodzin decyduję się nawet na zakup jakiegoś starego domu na wsi, odremontowanie go, by móc tam spędzać swoje wolne weekendy, a czasami nawet całe lato. Uprawa warzyw i owoców, zioła ekologiczne z ogrodu, to wszystko sprawia, że człowiek jest bliżej natury i bardziej docenia to, jak wiele pracy i wysiłku kosztuje dobre i zdrowe jedzenie.

Domowa uprawa ziół


Niestety, nie wszyscy mają taką możliwość, by założyć swój własny ogródek, w którym będzie się uprawiało warzywa i owoce. Na szczęście każdy, kto dysponuje nawet niewielkim balkonem w domu, może cieszyć się przyjemnością uprawiania własnych ziół w doniczkach. Z takiej opcji korzysta naprawdę sporo osób, które już wczesną wiosną wysiewają nasionka, by po kilkunastu tygodniach cieszyć się pierwszymi zbiorami.



Jakie zioła można uprawiać na balkonie lub parapecie


Do domowej uprawy nadaje się tak naprawdę bardzo wiele ziół. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby zapewnić im stosunkowo duże doniczki, albo skrzyneczki, oraz kupić dobre podłoże, najlepiej bogate w próchnicę. Na początek warto na warsztat wziąć bazylię. Bazylia bardzo szybko kiełkuje, można następnie porozsadzać jak do kilku doniczek, aby miała więcej miejsca i mogła bujniej rosnąć. Bazylia jest idealna do dań kuchni włoskiej, można nią przyprawiać zupy, sałatki na bazie pomidorów, albo przygotować pyszne pesto. W doniczkach świetnie rośnie również mięta oraz melisa, obydwa zioła są idealne do dekorowania deserów, a także do przygotowywania lemoniady albo drinków. W doniczce można również wysiać tymianek, to jednak bardzo wrażliwe zioło, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, gdyż szybko usycha.



O czym należy pamiętać w domowej uprawie ziół


Aby cieszyć się naprawdę ekologicznymi ziołami, najlepiej jest zapomnieć o nawozach, albo ograniczać się jedynie do stosowania ich od czasu do czasu. Być może doniczki z ziołami nie będą wtedy tak bujne, jednak z pewnością takie zioła ekologiczne będą dużo zdrowsze, będzie zatem można nimi doprawiać nawet potrawy przygotowywane dla małych dzieci. Warto zaznajomić się z podstawową wiedzą o tym, jakie stanowiska lubią poszczególne zioła, aby stworzyć im jak najlepsze warunki do wzrostu. Niektóre zioła można wysiewać w ciągu roku nawet kilka razy, tak jest na przykład w przypadku bazylii albo koperku. Inne zioła, takie jak mięta lub melisa, lepiej jest kupić w postaci sadzonki w sklepie ogrodniczym, a następnie przesadzić do własnej większej doniczki. Po kilku tygodniach pielęgnowania rośliny, będzie miała ona bujne przyrosty i wypuści sporo nowych pędów.


Źródło: Sklep ze zdrową żywnością online - Ekoplace24.pl



Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl