Zeszyty Literackie zapraszają na spotkanie autorskie z Wojciechem Karpińskim
| Dodano: 8 kwiecień 2016
| Dodany przez:
Zeszyty Literackie
12 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Wojciechem Karpińskim
Zaproszenia na spotkanie z Wojciechem Karpińskim 12 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do Instytutu Teatralnego w Warszawie (Jazdów 1) na spotkanie z Wojciechem Karpińskim o jego najnowszej książce "Henryk".
Spotkanie poprowadzi Marcin Król»kup książkęNowość!
Wojciech Karpiński „Henryk""Henryk" to opowieść o polskim losie, bardzo szczególnym. Książka o tajemnicy osobowości, o zmianie i wierności, o uczeniu się, czyli poznawaniu i oswajaniu Nowego Świata - i o roli tradycji w tym procesie. Jest to opowieść filozoficzna, w dosłownym sensie - o kimś, kto całe życie poszukiwał mądrości i zrozumiał, że nie dokona tego kamiennymi narzędziami technicznej filozofii. Jest to opowieść pedagogiczna - o budowaniu siebie. I jest to także opowieść erotyczna - o oddziaływaniu na innych i o porozumiewaniu się z innymi. No i bohaterów ma ta książka dwóch, płynnych, poddanych władzy czasu i starających się tę władzę zrozumieć i kontrolować - jest to więc jednocześnie biografia i autobiografia. Starałem się znaleźć taką formę, która umożliwiłaby mi wyrwanie się z ideologicznych schematów, zyskanie dystansu wobec nakazów i zakazów poprawności politycznej..."
Wojciech Karpiński» zobacz
Galeria fotografii Henryka Krzeczkowskiego » ZOBACZ
W „Gazecie Wyborczej" z Wojciechem Karpińskim o nowej książce, o kulturze i o wolności rozmawia Donata Subbotko:"Być może wstępujemy w ten wiek, który następuje po wieku demokracji, to znaczy wiek chaosu. Właściwie nie wiemy, co się naprawdę dzieje w świecie, ale trzeba robić to, co się uważa, że należy. Ja uważałem, że powinienem pisać takie teksty, jakie chciałbym sam przeczytać. [...]"
"Walka polega, wczoraj i dzisiaj, na tym, aby nie pozwolić na narzucenie sobie języka "dyskusji", nie zgadzać się na redukcję rzeczywistości do dwóch obozów".
Wojciech Karpiński» czytajW „Polityce" o nowej książce Wojciecha Karpińskiego „Henryk" pisze Marcin Król:„Henryk był człowiekiem dobrym, mądrym, błyskotliwie inteligentnym i dowcipnym. Był Żydem, potem nie-Żydem, oficerem wojskowego wywiadu w latach 40., potem redaktorem „Tygodnika Powszechnego", homoseksualistą i gorliwym katolikiem, a przede wszystkim – jak go nazwał przyjaciel Stefan Kisielewski – „inseminatorem". Wojciech Karpiński dokonał niesamowitej pracy detektywistycznej w rozumieniu dosłownym i duchowym, by odkryć historię prawdziwą naszego przyjaciela Henryka i by odkryć, jak Henryk sam siebie konstruował z nadzwyczajnymi skutkami..."
Marcin Król» czytaj
W „Tygodniku Powszechnym" ukazały się fragmenty nowej książki Wojciecha KarpińskiegoPrzez wiele lat współpracownik „Twórczości", „Tygodnika Powszechnego", paryskiej „Kultury". W latach 1982–2008 pracownik naukowy w CNRS w Paryżu. Wielokrotnie wykładał na amerykańskich uniwersytetach. Członek zespołu redakcyjnego „Zeszytów Literackich". Wyróżniony m.in.: Nagrodą Kościelskich, Ingram Merrill Award, Nagrodą Ministra Kultury, Nagrodą paryskiej „Kultury" im. Zygmunta Hertza, Nagrodą Jurzykowskiego, i Nagrodą Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Od 1982 roku mieszka w Paryżu.» czytaj
W "Kulturze Liberalnej" o książce „Henryk" pisze Piotr Kieżun:„Książka przypomina gawędę Sherlocka Holmesa [...]. Dopiero po lekturze „Henryka" wiadomo, jaką cenę Krzeczkowski musiał płacić za spójny obraz własnej osoby, ile wysiłku, zwątpień, niepewności kryło się pod jego „bogatą tkanką poglądów". [...] Tajemnicą Krzeczkowskiego jest radykalne odrzucenie dawnej biografii i mozolne budowanie własnej mitologii: dżentelmena, erudyty, znawcy muzyki i sztuki, człowieka kulturalnego, który po utracie rodzinnego świata, postanawia stworzyć go sobie od nowa i zaludnić duchowymi pobratymcami: Evelynem Waughiem, Kawafisem, Audenem, Krasińskim, Hazlittem. Zmienia przy tym nazwisko, zaciera ślady, przemilcza rodzinne historie, opowieści o własnych pragnieniach czy porażkach nazywa „rozdrapami".
Piotr Kieżun» czytaj
Piotr Kieżun» czytaj
Blog "Małgosia-India":"Henryk". Kolejna twarz. Kolejna rozmowa Wojciecha Karpińskiego z Henrykiem. Może ostatnia. Książka pozbawiająca nocy snu. Intensywna i emocjonalna. Osobista, jak każda autora "Twarzy". Blisko skóry. [...] Wojciech Karpiński podejmuje wyzwanie odtworzenia kolejnych twarzy Henryka Krzeczkowskiego patrząc na nie z taką samą ciekawością jak patrzy na bliskie mu obrazy w muzeach, z umiejętnością dostrzegania istotnych detali, odmiennych technik i sposobów nakładania farb, załamań światła odbijającego się go w jego własnych źrenicach. Dzięki swojej zdolności dostrzegania mądrości w oczach człowieka odwróconego od swojej przeszłości, w podszewce przywdziewanych masek, znajduje głębszy sens jego istnienia. Duchowe przemiany niepozbawione licznych wątpliwości [...]» czytaj
WOJCIECH KARPIŃSKIPrzez wiele lat współpracownik „Twórczości", „Tygodnika Powszechnego", paryskiej „Kultury". W latach 1982–2008 pracownik naukowy w CNRS w Paryżu. Wielokrotnie wykładał na amerykańskich uniwersytetach. Członek zespołu redakcyjnego „Zeszytów Literackich". Wyróżniony m.in.: Nagrodą Kościelskich, Ingram Merrill Award, Nagrodą Ministra Kultury, Nagrodą paryskiej „Kultury" im. Zygmunta Hertza, Nagrodą Jurzykowskiego, i Nagrodą Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Od 1982 roku mieszka w Paryżu.» Polecamy: www.wojciechkarpinski.com