Zen gotowania pieniędzy - recenzja

Okładka
Gdy czytałam „Zen gotowania pieniędzy” myślałam „szeroko”. Dosłownie. Bo wskazówki autora, jego spostrzeżenia, porady i szanse, jakie daje codzienność można „podpiąć” pod wiele aspektów.Można ograniczać choćby do wielkości mieszkania (czy nie za dużo w nim... bibelotów?), do obszaru kuchni (czy te wszystkie garnki, przyprawy lub kubki są potrzebne? Czy aby nie zagracają półek i szaf i kiedy były ostatnio wykorzystywane?), do wnętrza szafy (ilość ciuchów czasem przeraża) czy choćby do obszaru pracy i swojego stanowiska (czy wypowiadam swoją opinię współpracownikom? Czy potrafię obronić własnych racji? Czy zajmuję się kilkoma rzeczami naraz, odsuwając tą zasadniczą? Czy jestem... wydajny?). Istnieje wiele pól i dziedzin,w których można wykorzystać sugestie Roberta Frankowskiego. Dlaczego?

Bo wszystkie obszary mają jeden wspólny punkt – nasz mózg.


Trzeba zmienić siebie, swoje myślenie, postrzeganie i nawyki, a dopiero potem będziemy widzieć … pozytywne skutki. Będziemy bogatsi.

Jednak „Zen” nie ogranicza się jedynie do finansów i nas „w nich”. To nie pisanie o budżecie i osobistym Banku, który wymaga należytego prowadzenia i gospodarowania. To nie straszenie, co się stanie, gdy nie będzie oszczędności, pracy i przyszłości. To nie górnolotne dywagacje na temat giełdy i notowań akcji. Nie.


Zen...” to pisany normalnym, prostym i jakże czytelnym stylem poradnik. Poradnik o gotówce, ale nie tylko. I tu jest jej haczyk, tu jest ukryty magnes, który trzyma przy lekturze. Bo, jak się okazuje, to, ile pieniędzy się posiada i czy aby nie balansuje się na cienkiej linie między sknerstwem, a rozrzutnością, ma ogromne przełożenie na wszystko. Zbyt wiele uwagi poświęcanej zarobkom i wydatkom nie jest dobre. Nie jest nawet polecane. Z obsesji trzeba się leczyć. Należy jej unikać. Ale... Trzeba usiąść i zrobić plan, mądry plan i się go trzymać. Co wydaję na co, po co i kiedy. Skrupulatnie przepracować myślenie, nawyki i otworzyć oczy na to, co i jak się robi. Zapytaj się – co się marnuje? Co jest warte rezygnacji? Jakie mam marzenia i czy warto ściskać pas, by je osiągnąć? Co mi sprawia radość?

I czy siebie lubię?

Czy jest mi dobrze w tym miejscu z sobą samym?

Niby banalne, ale jakże ważne.


Niedawno trafiłam na pewną przypowieść Brata Jakuba, która ma wiele wspólnego z tym, o czym pisze spec Robert Frankowski: „Brat Jakub został zaproszony na wieczerzę przez pewną staruszkę, która żyła z wnuczkiem pod jednym dachem. Ona, 90-letnia, była babcią, matką i ojcem dla dorastającego 7-latka, sieroty. Była też nauczycielką, przewodnikiem prowadzącym bezpiecznie przez życie i najlepszą jego przyjaciółką.


Gdy zasiedli przy drewnianym stole przy bardzo skromnym jedzeniu, brat Jakub zapytał chłopca.

- Co wyniósłbyś ze swojego domu, gdybym powiedział ci, że za piętnaście minut się spali i wszystko pochłonie ogień? I dom i rzeczy przepadną. Co byś uratował?

Chłopiec spuścił głowę ku talerzowi, zamarł z kromką chleba w dłoniach i milczał.
- Musisz szybko działać, bo to twoje ostatnie dziesięć minut – powtórzył słowa Jakub.
- Uratowałbym babcie i rodziców.
- Rodziców? - zapytała skonsternowana kobieta.
- Rodziców – powtórzył. - Uratowałbym ich od zguby i grzechu, a ciebie babciu wyprowadził z pożaru. 
- A zabawki? Książki? Tyle masz różnych rzeczy...?
- Rzeczy pochodzą od ludzi, a miłość od Boga. A tylko ciebie babciu kocham. Mama i tata mnie jej nie nauczyli, bo nie zdążyli. Dlatego tylko ciebie bym uratował. Tylko ciebie, babciu.

Brat Jakub spuścił głowę ku talerzowi, zamarł z kromką chleba i nie powiedział nic...”


Zen gotowania pieniędzy” to przewodnik, kompendium wiedzy i poradnik psychologiczny w jednym. To mapa, którą autor daje ci do rąk i namawia do poznania. Siebie i reszty. Zacznij od siebie, potem będzie łatwiej, będzie lżej i … odruchowo. Stawiaj kroki na ścieżce bogactwa.


Agnieszka Kusiak

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl