Zdrowe relacje, zdrowa współzależność!

Okładka
Jako ludzie, relacje, które tworzymy z innymi ludźmi, są niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia psychicznego i emocjonalnego, a nawet dla naszego przetrwania. Otaczają nas inni i w dużej mierze określamy się naszymi relacjami.Chociaż życie to gra dla jednego gracza, nie jesteśmy samotnymi istotami. Jesteśmy zależni od innych, jeśli chodzi o nasze przetrwanie, zarówno fizyczne, jak i duchowe, a życie jest po prostu lepsze, gdy dzielimy się naszymi sukcesami i porażkami. W dużej mierze jakość naszych relacji determinuje jakość naszego życia, ale dla wielu z nas nasze relacje są mniej lub bardziej arbitralne.

 

„Od urodzenia poszukujemy bliskości. Jest ona kluczowa dla naszego przeżycia i nadaje większy sens istnieniu. I odwrotnie: uczucie samotności wywołuje udrękę niezależnie od naszego wieku. (…) Dbanie o nasze więzi z innymi jest więc zadaniem fundamentalnym!”.

 

Rebecca Shankland i Christophe Andre zajmujący się zaburzeniami emocjonalnymi napisali książkę „Jak dobrze być razem”, dzięki której łatwiej będzie można się zbliżyć do innych ludzi, a jednocześnie wzmocnić łączące nas z innymi ludźmi więzi, aby móc czerpać z siebie nawzajem. Okazuje się, że potrzebujemy siebie bardziej niż kiedykolwiek. Wspólne podążanie naprzód sprawia, że ​​jesteśmy szczęśliwsi i lepiej potrafimy stawić czoła życiowym wyzwaniom. Przyjmowanie i dawanie wsparcia to okazja do wzmocnienia więzi, a wymiana ta jest korzystna zarówno dla dawcy, jak i biorcy. Pozytywna współzależność pomaga nadać sens naszej egzystencji i promuje relacje z innymi.

Książka ta pokazuje nam, jak bliskość relacyjna korzystnie wpływa na samoocenę, zdrowie, umiejętność adaptacji i działania. Współzależność nie oznacza końca autonomii, wprost przeciwnie, wzmacnia ją dzięki wsparciu społecznemu, które poprawia nasze postrzeganie rzeczywistości. Rozwiązaniem jest znalezienie należnej równowagi w związku. Mózg nieustannie zachęca do zachowań, które przynoszą korzyści obu stronom w relacji opartej na zaufaniu.


Poradnik  „Jak dobrze być razem” ukazuje jak, jakość relacji społecznych chroni przed zachowaniami ryzykownymi (alkoholizm, narkotyki, skłonności samobójcze) oraz zdrowiem psychicznym młodych ludzi. Młodzi ludzie, którzy traktują jakość relacji z rodzicami i resztą rodziny jako filar udanych relacji społecznych. Bez względu na konfigurację rodziny. Zaskakujące, prawda?


Łatwa w odbiorze książka, podkreślająca potrzebę więzi społecznych, w społeczeństwie raczej promującym niezależność i samorealizację, przeciwstawiającą do akceptacji współzależności każdego związku. Dlaczego nie mamy być szczęśliwi… razem, jako para, jako rodzina, w stowarzyszeniu, w pracy, w szkole, w podróży, wszędzie tam, gdzie ludzie są zsynchronizowani w fali solidarności, gdzie każdy daje i akceptuje otrzymywanie.


Okazuje się, jak ważne jest dawanie sobie trochę czasu na obecność. Wystarczy niewiele – kilka minut uwagi, rozmowa, aby wywołać poczucie satysfakcji ze związku: przyjacielskiego, partnerskiego, koleżeńskiego.  Książka ta sprawia, że ​​pragniemy wierzyć w innych. I nawet nie mówiąc o przyszłości, jej autorzy dają nam klucze do otwierania się na innych, na relacje, zdrowe relacje, zdrową współzależność. Krótko mówiąc, jest to książka, która daje do myślenia i działania w sferze relacji i współzależności z innymi.

Dzięki niej odkrywamy wyjaśnienia na temat pozytywnych i negatywnych emocji, nadinterpretacji, wykluczenia społecznego, uzależnienia emocjonalnego, patologicznego altruizmu, rodzicielstwa, małżeństwa, szalonego indywidualizmu zachodniego społeczeństwa, współzależności, sensu życia i pomocy, o którą nikt nie ma odwagi prosić lub nie wie, jak ją dawać.  


Świadomość współzależności ułatwia zaangażowanie i sprawia, że ​​życie na tej planecie jest piękniejsze, pełniejsze. Książka, pomaga nam zbliżyć się do siebie, wzmocnić nasze więzi. Zdecydowanie jest to lektura przydatna i konkretna dla par, jako doskonałe kompendium wiedzy dla naszych dzieci, poradnik ułatwiający budować przyjacielskie i zawodowe relacje. Jeśli szukasz informacji o tym, „jak zaakceptować i wzmocnić relacje, które zakładają jakąś formę zależności od innych, tak aby umożliwić każdemu zachowanie autonomii" – to książka ta jest bogatym źródłem informacji.  Znajdziesz tutaj również odpowiedź, jak odważyć się prosić o pomoc, aby nie stało się to ciężarem dla nas ani dla drugiej osoby. Doskonały poradnik dla tych, którzy uczą się, jak powinny wyglądać zdrowe relacje w rodzinie, pracy i przyjaźni.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl