Zaproszenie na spotkanie promocyjne - A. Chłopecki Dziennik ucha. Słuchane na ostro

Obrazek artykułu
Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Wydawnictwo Krytyki Politycznej serdecznie zapraszam na spotkanie poświęcone publikacji pierwszego tomu pism Andrzeja Chłopeckiego pt. „Dziennik ucha. Słuchane na ostro”.

 

To zbiór felietonów publikowanych na łamach „Gazety Wyborczej” i „Res Publica Nova” w latach 1993-2011. Znalazły się tu teksty podniosłe i ironiczne, opisujące wydarzenia i diagnozujące zjawiska, analizujące dzieła i przedstawiające twórców. Zawsze znakomicie napisane, z publicystycznym pazurem i muzykologicznym znawstwem.

 

W dyskusji na temat książki wezmą udział redaktorzy tomu:

- Joanna Grotkowska

- Katarzyna Naliwajek-Mazurek

- Jan Topolski.

Ponadto zabrzmi muzyka w wykonaniu Dagny Sadkowskiej.

 

Spotkanie odbędzie się 22 września 2014 roku o godz. 16.00, w Sali Bankowej PWM w Warszawie (ul. Fredry 8).


O KSIĄŻCE

Dwa cykle felietonów, które w latach 1993–2012 były publikowane w magazynie „Res Publica” i „Gazecie Wyborczej”. Andrzej Chłopecki regularnie w nich uwodził czytelników ważnością tematów, barwnym językiem i bezkompromisowością swoich sądów. Zebrane tu razem, tworzą niezwykły obraz współczesnego życia muzyki w Polsce.

Bywało bowiem kiedyś tak, że się „Gazetę” kupowało właściwie tylko dla tych felietonów. […] A kiedy kupić „Gazety” się zapomniało, żal dławił bezdennie: „ach, co tam ACH napisał”, „ach, szkoda”, bo przecież przegapić te myśli jak brzytwa ostre, przenikliwe, sedna dotykające, bez strachu przed czymkolwiek i kimkolwiek, to jak stracić kontakt z żywym pulsem współczesności. […] Teraz układają się one w jakieś „opus” – zwierciadło polskiej współczesności… [ze wstępu Katarzyny Naliwajek-Mazurek].

 

 

O AUTORZE

Andrzej Chłopecki (1950–2012) – wybitny krytyk muzyczny, znawca muzyki współczesnej i promotor muzyki polskiej. Od końca lat 70. związany z Polskim Radiem był nie tylko jego charyzmatycznym głosem. Współtworzył je na wzór europejskich radiofonii publicznych, radia publicznego jako instytucji kultury. Z podobnym rozmachem tworzył życie muzyczne jako dyrektor festiwali Aksamitna Kurtyna i Musica Polonica Nova oraz członek komisji programowej Warszawskiej Jesieni. Inspirował kompozytorów – „komponował ich komponowanie”, skutecznie namawiając instytucje muzyczne do realizacji tych zamówień, tworzył historię muzyki ostatnich dekad.

Był mistrzem pióra, autorem setek tekstów (m.in. „Tygodnik Powszechny”, „Ruch Muzyczny”, „Odra”, „MusikTexte”). A jednak to właśnie w felietonach ujętych w cyklach Dziennik ucha („Res Publica Nowa”) i Słuchane na ostro („Gazeta Wyborcza”) w pełni rozkwitł jego pisarski talent.


 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl