„Z książką zdrowiej!” 50 tys. książek trafi do szpitali

Obrazek artykułu
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia oraz Państwowy Instytut Wydawniczy podpisały w środę w Warszawie porozumienie „Z książką zdrowiej!”. o przekazaniu do prawie 500 szpitali, w których funkcjonują oddziały dziecięce lub onkologiczne około 50 tys. książek.

Porozumienie w tej sprawie podpisali wiceminister kultury Paweł Lewandowski, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego dr Łukasz Michalski.

 


„W szpitalu bardzo często są telewizory, niektórzy mają smartfony, ale chcielibyśmy, żeby ta tradycyjna, ale myślę, że też najlepsza forma spędzania wolnego czasu, była w szpitalach dostępna. Liczymy na to, że pacjenci będą zadowoleni” 

- powiedział na konferencji wiceminister zdrowia. Poinformował, że podpisane w środę w Warszawie porozumienie zakłada przekazanie niemal 500 szpitalom około 50 tys. książek, które trafią do szpitali do końca roku.

 

Wiceminister zdrowia podkreślił, że każdy szpital, w którym jest oddział onkologiczny i pediatryczny będzie mógł skorzystać z tego programu. Dodał, że ma nadzieję, iż tradycją stanie się, że w każdym szpitalu będzie porządna i dobrze wyposażona biblioteka.

 

„Książki, kultura to jest coś, co dodaje otuchy i my chcemy umożliwić młodym ludziom, a także ich rodzicom dostęp do tego” - podkreślił Lewandowski.


Przypomniał, że ministerstwo kultury podejmuje szereg działań mających na celu wspieranie rozwoju czytelnictwa w Polsce, skierowanych do różnych grup społecznych, wśród których szczególnie ważne są dzieci. W ramach jednego z programów, rodzicom nowonarodzonych dzieci na oddziałach położniczych w całej Polsce wręczane są książeczki z wierszami dla najmłodszych oraz informatory dla rodziców dotyczące korzyści płynących z czytania dzieciom.

 

Za dobór książek przekazanych szpitalom odpowiada Państwowy Instytut Wydawniczy. Jak poinformował PAP dyrektor placówki, w akcję razem z PIW zaangażowało się 61 polskich wydawców książek. „To jest taki top wydawniczy, to znaczy to są publikacje, które są w tej chwili najpopularniejsze w ofercie wydawnictw, które zgodziły się wziąć udział w akcji” - dodał dr Michalski.

 

Projekt „Z książką zdrowiej!” powstał z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, który przeznaczył na jego realizację 1 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Za przygotowanie założeń odpowiedzialni byli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Przedmiotem odpowiedzialnym za realizację jest Państwowy Instytut Wydawniczy.

 

[źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska]

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl