XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Obrazek artykułu
Trwa XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Hasł tegorocznej edycji brzmi "Czytanie łączy".

Organizatorem wydarzenia jest Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Do 10 czerwca 2018 r. w całej Polsce odbędą się liczne imprezy czytelnicze - spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży, bajkowe parady i festyny, konkursy literackie i plastyczne, przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą. Tradycyjnie zaczynamy od czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima.


Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i dużym wydarzeniem kulturalnym. Z tą myślą stworzyliśmy na Facebooku otwartą grupę, na której można udostępniać informacje o wszystkich wydarzeniach oraz imprezach organizowanych w ramach XVII OTCD w całym kraju. www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom


W tym roku Fundacja „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” 5 czerwca wraz z Fundacją Iskierka, która na południu Polski wspiera dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodziny, organizuje imprezę czytelniczą dla małych pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Uroczystość odbędzie się w ramach projektu „Wyszehrad czyta dzieciom” z udziałem gwiazd: Ewy Chodakowskiej, Edyty Jungowskiej, Piotra Tołoczko.


Ponadto w Gminnej Bibliotece Publicznej w Michałowie (woj. kieleckie) będziemy świętować jubileusz akcji „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”, gdzie od 10 lat wszystkie 4-latki w gminie otrzymują książki ufundowane przez lokalne władze i są pasowane na czytelników. 6 czerwca spotkamy się z Pierwszą Książką Mojego Dziecka i z Mamami w Wilanowie w ramach Ogólnopolskich Pikników dla Mam , które odbędą się w 20 miastach Polski. Spędzimy czas w towarzystwie Anny Czartoryskiej-Niemczyckiej i Mam na wspólnym czytaniu, zabawie, spacerach, wymianie doświadczeń.


7 czerwca to literacki czwartek z książkami z Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Konferencja prasowa i ogłoszenie V Jubileuszowej edycji Konkursu w księgarni BOOKBOOK, przy ul. Hożej w samo południe. Zapraszamy.


9 czerwca - sobotnia Noc Bibliotek - Już po raz czwarty, w tym roku pod hasłem „RzeczpospoCzyta”, odbędzie się ogólnopolska akcja „Noc Bibliotek”, organizowana wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Ponad 1750 Bibliotek w całej Polsce czeka na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Będą śledztwa, romanse, czary i groza oraz film „Tarapaty” (na którego podstawie powstała książka pod tym samym tytułem), dostępny dzięki wsparciu Next Film.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni honorowi: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Polski Komitet Olimpijski

 

Patroni medialni: TVN, onet.pl, Polityka, Gazeta Wyborcza, Radio dla Ciebie, TVP, Bliżej Przedszkola,

Polish Market, Świerszczyk, czas dzieci.pl, Librus

Darczyńcy, Grantodawcy, Sponsorzy, Partnerzy: Fundacja PZU, Fundacja AMF „Nasza Droga”, International Paper, PACK DRUK, KPMG, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, SABUR, Biedronka, Press Service, bonito.pl

 

Więcej informacji na:

www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom

 

za: Instytut Książki

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl