Wystawa Ewy Kuryluk w Warszawie

Obrazek artykułu
Serdecznie zapraszamy na wystawę przedaukcyjną oraz aukcję charytatywną prac Ewy Kuryluk "Z teczki na ASP: prace wiedeńskie z lat 1960-63".
Prace wiedeńskie z lat 1960-6324 maja 2016, o godz. 19.00 w Galerii Stalowa (ul. Stalowa 26, Warszawa) odbędzie sie wernisaż wystawy Ewy Kuryluk "Z teczki na ASP. Prace wiedeńskie z lat 1960-63". Wystawa potrwa do 1 czerwca (czynna codziennie 12.00-19.00). 1 czerwca odbędzie się aukcja wystawianych prac, dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na Fundację Frascati.» więcej informacji

O wystawie:
„Podekscytowana perspektywą studiów na warszawskiej ASP, Ewusia Kuryluk, uczennica wiedeńskiego gimnazjum dla dziewcząt, pracowała pilnie nad przygotowaniem swojej teczki. nie mając zielonego pojęcia o kryteriach akademickich, doszła do wniosku, że najlepiej będzie trzymać się tej samej techniki i formatu, żeby prace prezentowały się jednolicie. Wybrała karton do oleju i wzięła się do roboty.

Ach ta twoja teczka — zażartował w czterdzieści lat później Mieczysław Porębski — jedna wielka płachta na byka naszych akademickich kapistów. Wszyscy się wybrzydzali na zmanierowaną Zachodem córeczkę ambasadora. — Poza tobą, Mietku! — wykrzyknęłam. — Ledwie bąknąłem, że widzę w tobie talent, zaatakował mnie ten wredny gamoń... — Porębski ugryzł się w język i nie zadenuncjował kolegi. — Zaczął rzucać insynuacje, że może teczka w ogóle spreparowana, Kuryluk ma znajomości wśród plastyków... akurat drzwi się uchyliły. Zajrzał do nas Wnuk i tak się wściekł, że cię dopuścili do egzaminu.

Marian Wnuk, rzeźbiarz i ówczesny rektor ASP, był lwowskim kolegą mojego ojca i dobrym znajomym mojej mamy, z domu Miriam Kohany. Aby pamięć o rodzicach nie zanikła i można było zapewnić opiekę nad ich mieszkaniem, kiedy mnie zabraknie, założyłam niedawno Fundację Frascati.

Ostatnio rośnie zainteresowanie moją wczesną twórczością. Postanowiłam więc wydobyć na światło obrazy z mojej wiedeńskiej teczki i sprzedać je po wystawie na aukcji, a zysk przeznaczyć na Fundację Frascati".

EWA KURYLUK
» katalog prac

EWA KURYLUK

Manhattan i Mała Wenecja

Rozmawia Agnieszka Drotkiewicz
Moja praca pisarska i artystyczna przebiega dwutorowo: to obraz stymuluje słowo, to słowo stymuluje obraz" — mówi Ewa Kuryluk w książce o podwójnym tytule. Na Manhattanie — „opalonym panu w kapeluszu" — skończyła w roku 1988 pierwszą powieść Century 21. W Małej Wenecji, londyńskiej kuzynce „perły Adriatyku", namalowała swoje najsłynniejsze portrety i porzuciła malarstwo dekadę wcześniej — cztery lata przed urodzeniem się Agnieszki Drotkiewicz, pisarki i inicjatorki tej rozmowy. Przeprowadziła ją mejlowo, by stworzyć rodzaj przewodnika po twórczości Ewy Kuryluk, jej biografii i filozofii życia. Manhattan i Mała Wenecja to dialog przyjaciółek w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania zawsze aktualne: jak żyć poczciwie i tworzyć z pożytkiem dla innych.
» zobacz książkę

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl