Wyrok w sprawie podatku VAT na ebooki

Obrazek artykułu
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie różnicowania stawek VAT na książki papierowe i e-booki .

Jak wiemy VAT, którym objęte były e-booki wynosił 23%, ponieważ publikacje w wersji elektronicznej traktowano jako „usługa elektroniczna”, dla porównania  VAT na książki papierowe wynosi 5%.


Ta niekorzystna sytuacja stała się powodem wystosowania wspólnego apelu do Komisji Europejskiej w marcu 2015 przez Francję, Niemcy, Polskę i Włochy o bezzwłoczne działania w celu przyjęcia obniżonych stawek VAT na książki, w tym na e-booki.


W minionym roku, Komisja Europejska ustosunkowała się do apelu i zapowiedziała korzystne zmiany. Wczoraj zapadł oczekiwany wyrok w sprawie. Trybunał Sprawiedliwości UE  stwierdził, że zasada równego traktowania nie sprzeciwia się temu, aby książki, dzienniki i gazety cyfrowe były wyłączone ze stosowania obniżonej stawki VAT.

 

Według Trybunału, różna stawka podatku VAT wprowadza odmienne traktowanie podobnych produktów, co może być zaprzeczeniem zasady równego traktowania, jednocześnie jednak jest to uzasadnione.... Przy czym: wprowadzenie jednolitej zasady ustalania stawki VAT w handlu elektronicznym, upraszcza system podatkowy. Dzięki temu, nie trzeba analizować jakim rodzajem usługi elektronicznej jest usługa, która ma być objęta podatkiem. Wystarczy uznać ją za elektroniczną i nałożyć normalną stawkę VAT.

 

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl