Wyniki konkursu literackiego dla młodzieży Historia przyszłości

Obrazek artykułu
Dziesięciu młodych autorów zostało nagrodzonych w ramach konkursu literackiego Festiwalu Tradycji Literackich w Muzeum Pana Tadeusza.

W ramach pierwszej edycji Festiwal Tradycji Literackich Muzeum Pana Tadeusza ogłosiło konkurs literacki dla młodzieży (14–18 lat). Zadaniem uczestników było napisanie tekstu inspirowanego utworem science-fiction Adama Mickiewicza Historia przyszłości. Na konkurs gimnazjaliści i licealiści z różnych stron Polski nadesłali 41 prac zróżnicowanych pod względem tematyki i formy wypowiedzi. Przeważały opowiadania, także w formie pamiętnika czy listu, pojawiły się teksty liryczne, dramatyczne, prace o charakterze publicystycznym, jak również improwizacje na temat tekstu wieszcza.

 

Jury w składzie: Dobromiła Jankowska (Muzeum Pana Tadeusza, przewodnicząca), Urszula Glensk (Uniwersytet Wrocławski), Agata Polańska (Zespół Szkół EKOLA) i Paweł Urbaniak (Uniwersytet Wrocławski) wybrało 10 laureatów: Adam Boch (Historia przyszłości), Marta Damińska (1984/2032), Katarzyna Ignatowicz (Proroctwo Mickiewicza), Wiktoria Janik (Tajemnica wieszcza), Anastazja Jurkiewicz (Kiedy od ludzi wiara i wolność uciecze), Igor Kaczmarek (...człowiek jako jedyna istota), Piotr Litwin (Biada, cz. III), Marta Majchrzak (Robokataklizm), Aleksandra Obłąkowska (Smutny dom), Jan Siwoń (Herzugtum).

 

Autorzy podjęli się zadania w różnorodny sposób, swobodnie realizując regulaminowe wytyczne– opowiada o konkursie jurorka Agata Polańska. W swoich pracach rozwijali zarysowaną przez wieszcza niepokojącą wizję przyszłości, starali się odtworzyć domniemane okoliczności towarzyszące powstawaniu rękopisu, nawiązywali pod względem formalnym do wskazanych przez badaczy form gatunkowych kolejnych wersji. Dobromiła Jankowska dopowiada: To fantastyczne, że historia sprzed niemal dwóch wieków może w tak różny sposób zainspirować młodych ludzi.

 

Wszystkie wyróżnione teksty zostaną wydane w formie książki, która ukaże się w grudniu 2017. Autorzy otrzymają zestawy książek, gadżety i bilety do Muzeum Pana Tadeusza oraz zaproszenie na warsztaty twórczego pisania, które odbędą się pod koniec tego roku. Romantyczna tradycja ponownie okazała się źródłem wielu istotnych problemów współczesnego świata – podsumowuje Agata Polańska.

 

Pierwsza edycja Festiwalu Tradycji Literackich w Muzeum Pana Tadeusza prezentuje wyimek twórczości polskich poetów: Adama Mickiewicza i Tadeusza Różewicza i jednocześnie osadza ich w nowych bądź nie do końca poznanych kontekstach. W ramach Festiwalu odbyły debaty i spotkania z udziałem artystów i naukowców, warsztaty, prezentacje poezji miganej, wystawy i koncerty. Festiwal zakończy się w czwartek 16 listopada o godz. 20.00 pokazem filmowym Cudowny młodzieniec, dziełem włoskiego reżysera Maria Martone. Wstęp wolny!                     

 

 

patroni medialni Festiwalu Tradycji Literackich: TVP 3 Wrocław, Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza Wrocław, CoJestGrane24.pl, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Portal O.pl, Światobrazu.pl

partner: Instytut Włoski w Warszawie, Clear Channel

 

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

www.ftl.ossolineum.pl

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl